Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom. Sejm przegłosował ustawę. Kto był przeciw?

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą całkowity zakaz sprzedaży napojów zawierających w składzie taurynę i kofeinę osobom poniżej 18. roku życia. Projekt zmieniający prawo dotyczące energetyków poparła Lewica oraz obóz rządzący. Większość polityków opozycji wstrzymała się od głosu.

13 lipca Sejm przegłosował ustawę zakazującą sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Zmiany w prawie poparła Zjednoczona Prawica oraz Lewica. Za odrzuceniem projektu głosowało 12 posłów, byli to członkowie Konfederacji i Wolnościowców. Większość opozycji wstrzymała się od głosu. Przedstawiciel rządu powiedział, dlaczego nowelizacja przepisów regulujących kwestię spożywania energetyków przez młode osoby jest ważna w kontekście dbania o zdrowie Polaków.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

Sejm zdecydował, że energetyki nie będą sprzedawane dzieciom. Za złamanie zakazu grożą kary

O uchwaleniu ustawy dotyczącej energetyków Kancelaria Sejmu poinformowała na swoim twitterowym profilu. "Ustawa o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (tzw. energetyków) osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazuje ich sprzedaży na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach" - napisano.

W ustawie sprecyzowano, że zakazem będą objęte te napoje, w których "znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Za sprzedaż napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia grozić będzie kara grzywny oraz ograniczenia wolności.

Bortniczuk tłumaczył, dlaczego rząd postanowił zakazać sprzedaży napojów energetycznych dzieciom

Jak informuje portal polsatnews.pl, minister sportu Kamil Bortniczuk wyjaśnił w programie "Gość Wydarzeń", dlaczego zdaniem rządzących należy wprowadzić zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18. roku życia. - Nie ma żadnych wątpliwości, że nadużywanie kofeiny przez dzieci, które dopiero się rozwijają, a w szczególności kofeiny w połączeniu z tauryną, jest szkodliwe z wielu powodów. W litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki - powiedział Kamil Bortniczuk.

Więcej o: