Skarb Państwa chce przejąć Bogdankę za prawie 1 mld zł. Jacek Sasin zwrócił się do górników

Jacek Sasin dał górnikom gwarancje, że gdy Skarb Państwa przejmie kopalnie Bogdanka nie dojdzie do redukcji zatrudnienia. Złożył również obietnice w związku z nieuchronną transformacją energetyczną.

Zapytany przez dziennikarzy Trójki minister aktywów państwowych Jasek Sasin, odpowiedział, że "oczywiście, że górnicy otrzymają gwarancje zatrudnienia". - Tak, jak w całym górnictwie i całej energetyce niezwykle dbamy o to, aby zachowywać prawa pracownicze, zabezpieczać te prawa pracownicze, wszędzie podpisujemy porozumienia społeczne, gwarantujące zatrudnienie - mówił, cytowany przez Business Insider. Zapewnił też, że gdyby ze względu na transformację energetyczną doszło rzeczywiście do zmniejszenia zatrudnienia, to górnicy mają "gwarancje odpraw, gwarancje urlopów górniczych płatnych". - Chcemy, aby ten trudny proces transformacji energetycznej przebiegał takim w spokoju społecznym, w społecznym konsensusie - zapewniał Sasin, cytowany przez BI.  

Zobacz wideo Co rząd opozycji miałby do powiedzenia górnikom?

Bogdanka może zostać przejęta przez rząd

- Mam nadzieję, że porozumienie szybko osiągniemy. Przejęcie Bogdanki przez Skarb Państwa to jeden z elementów budowania polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił Jacek Sasin na antenie radia. Wyraził także nadzieję, że transakcja zostanie szybko sfinalizowana, choć, jak zastrzegł, wszystko musi się odbyć zgodnie z procesami rynkowymi. Przypomnijmy, że Enea otrzymała w poniedziałek od Skarbu Państwa ofertę sprzedaży spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, do której należy kopalnia węgla kamiennego. Cały pakiet akacji może zostać zakupiony za prawie 1 miliard złotych. Dokładnie mówiąc ofertę nabycia dotyczy pakietu 21 962 189 akcji LWB z zastosowaniem ceny w kwocie 45 złotych za jedną akcję.  

Kopalnia Bogdanka to jeden z największych producentów węgla kamiennego w Polsce. Jest zlokalizowana we wsi Bogdanka koło Łęcznej na Lubelszczyźnie. - W Polsce mamy energetykę opartą w 70 proc. o węgiel. Musimy go jeszcze przez długie lata wydobywać. LW Bogdanka jest perłą w koronie polskiego górnictwa, bo węgiel wydobywany w tej kopalni jest tani i dobrej jakości - zapewniał Sasin w Trójce. 

Więcej o: