Pacjent już teraz może wybrać miejsce i czas pobytu w sanatorium z NFZ. Jest jeden warunek

Osoby korzystające z ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) często zastanawiają się, czy podczas planowania pobytu w sanatorium mogą zadecydować o miejscu leczenia i czasie wyjazdu. Takim rozwiązaniem jest ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe. Wymaga ono jednak samodzielnego pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Oferta NFZ wskazuje, że ubezpieczeni mogą skorzystać z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego. Leczenie tego typu trwa od sześciu do 18 dni i pozwala kuracjuszowi na samodzielny wybór terminu. Pacjent może również wskazać preferowane uzdrowisko.

Zobacz wideo Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą bezpłatne leki. "Następuje poszerzenie o miliony osób w skali kraju"

Leczenie ambulatoryjne w sanatorium. Jakie są warunki?

Warunkiem podczas planowania leczenia ambulatoryjnego jest wybór sanatorium, które ma podpisaną umowę z NFZ. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie internetowej lub w wojewódzkim oddziale NFZ. W tym roku pośród dostępnych uzdrowisk znajdują się między innymi ośrodki w Ciechocinku, Kołobrzegu, Uniejowie, Jeleniej Górze, Inowrocławiu i Krynicy-Zdrój.

Przy wyborze tego typu leczenia pacjent musi również samodzielnie ponieść koszty przejazdu oraz z własnej kieszeni opłacić zakwaterowanie i wyżywienie. NFZ zapewnia wówczas wyłącznie wizyty lekarskie w przychodni i zabiegi fizjoterapeutyczne. Muszą być to co najmniej trzy zabiegi dziennie. Jeden z nich musi być ponadto zabiegiem z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, na przykład borowiny.

Jak skorzystać z leczenia ambulatoryjnego?

Skierowanie na leczenie ambulatoryjne otrzymać należy od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wraz ze skierowaniem do oddziału NFZ należy przekazać dokument, na którym znajdują się informacje o miejscowości, zakładzie uzdrowiskowym, terminie leczenia oraz liczbie dni zabiegowych. Wzór takiego dokumentu znaleźć można na portalu NFZ. Kuracjusz musi ponadto uzgodnić termin rozpoczęcia leczenia z uzdrowiskiem, do którego otrzymał skierowanie. Musi odbyć się to najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia.

Więcej o: