Oferta NFZ wskazuje, że ubezpieczeni mogą skorzystać z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego. Leczenie tego typu trwa od sześciu do 18 dni i pozwala kuracjuszowi na samodzielny wybór terminu. Pacjent może również wskazać preferowane uzdrowisko.
Warunkiem podczas planowania leczenia ambulatoryjnego jest wybór sanatorium, które ma podpisaną umowę z NFZ. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie internetowej lub w wojewódzkim oddziale NFZ. W tym roku pośród dostępnych uzdrowisk znajdują się między innymi ośrodki w Ciechocinku, Kołobrzegu, Uniejowie, Jeleniej Górze, Inowrocławiu i Krynicy-Zdrój.
Przy wyborze tego typu leczenia pacjent musi również samodzielnie ponieść koszty przejazdu oraz z własnej kieszeni opłacić zakwaterowanie i wyżywienie. NFZ zapewnia wówczas wyłącznie wizyty lekarskie w przychodni i zabiegi fizjoterapeutyczne. Muszą być to co najmniej trzy zabiegi dziennie. Jeden z nich musi być ponadto zabiegiem z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, na przykład borowiny.
Skierowanie na leczenie ambulatoryjne otrzymać należy od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wraz ze skierowaniem do oddziału NFZ należy przekazać dokument, na którym znajdują się informacje o miejscowości, zakładzie uzdrowiskowym, terminie leczenia oraz liczbie dni zabiegowych. Wzór takiego dokumentu znaleźć można na portalu NFZ. Kuracjusz musi ponadto uzgodnić termin rozpoczęcia leczenia z uzdrowiskiem, do którego otrzymał skierowanie. Musi odbyć się to najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia.