W Stanach Zjednoczonych w poniedziałek 8 kwietnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Będzie to pierwsze takie zaćmienie w Ameryce Północnej od 2017 roku. Niecodzienne zjawisko wywołało w internecie falę niecodziennych teorii - również ze strony polityków.
Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene napisała w piątek 5 kwietnia na platformie X, że całkowite zaćmienie Słońca to "mocny znak od Boga, że Ameryka musi odpokutować za swoje grzechy". Następnie dodała: "Trzęsienia ziemi, zaćmienia i wiele innych rzeczy nadejdą. Modlę się, aby nasz kraj wysłuchał".
Wpis Greene zobaczyło prawie 10 mln internautów, a pod nim zamieszczono notatkę wyjaśniającą, że trzęsienia ziemi są zjawiskiem powszechnym, a zaćmienia słońca przewidywane są z dużym wyprzedzeniem. W kolejnym wpisie kongresmenka, nawiązując do pierwszego wpisu, stwierdziła, że "zaćmienia są przewidywalne, zdarzają się trzęsienia ziemi i wiemy, kiedy przelatują komety, jednak Bóg stworzył to wszystko i używa ich jako znaków dla tych z nas, którzy wierzą".
Skrajnie prawicowy amerykański dziennikarz Alex Jones mówił niedawno podczas transmisji X Spaces o "planach globalistów" na całkowite zaćmienie Słońca. Jego gość Andrew Meyer stwierdził, że "globaliści chcą wywierać duży nacisk na złą, negatywną energię". Jego zdaniem chcą "zasiać ziarno każdego nowego roku negatywną energią".
Natomiast wielu internautów jest przekonanych, że poniedziałkowe całkowite zaćmienie Słońca będzie "końcem świata". Inni wskazują, że tego dnia Ameryka na kilka dni ma pogrążyć się w całkowitej ciemności (chociaż zjawisko będzie można obserwować przez kilka minut). Według innych teorii ma zabraknąć żywności i zasięgu w telefonach, a nawet miałoby nastąpić odcięcie prądu.
Poniedziałkowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów, przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. Zobaczą je mieszkańcy Meksyku, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Cień Księżyca przejdzie nad obszarem USA zamieszkanym przez 32 miliony Amerykanów od stanu Teksas po Maine. Do miejscowości w pasie całkowitego zaćmienia przybędą dodatkowo dziesiątki milionów turystów, nie tylko z USA, ale też z całego świata.
Jako pierwsi w USA zaćmienie Słońca zobaczą mieszkańcy Eagle Pass w Teksasie o godz. 13:30 czasu lokalnego, czyli o 20:30 czasu polskiego. Księżyc będzie przesłaniać tam Słońce dokładnie przez 4 minuty i 29 sekund. Mieszkańcy stanu Maine obejrzą trwające 2 i pół minuty zaćmienie mniej więcej godzinę później.
- To dla ludzi wyjątkowe przeżycie duchowe. Połowa z tych, którzy po raz pierwszy przeżywają zaćmienie Słońca płacze - skomentował popularyzator astronomii Ed Ting w amerykańskiej telewizji CBS.