Intel postanowił dać komputerom ludzki wzrok

Real Sense to rozwiązanie Intela dzięki któremu twój komputer, tablet, smartfon, ale też samochód czy robot, będą cię widziały dokładnie tak, jak ty widzisz jego - w trzech wymiarach.

Zdecydowana większość zwierząt posiada parę oczu. Zdecydowana większość ssaków naczelnych posiada widzenie stereoskopowe, czyli możliwość postrzegania głębi i odległości. Możecie się sami przekonać, o ile życie bez widzenia głębi byłoby cięższe. Zamknijcie jedno oko, dłonie wyciągnijcie na szerokość ramion. Wystawcie palce wskazujące i następnie spróbujcie je ze sobą zetknąć. Szanse, że wam się nie uda są niemal 100%. Sami widzicie, jak ważna jest głębia widzenia. A teraz Intel chce, żeby nasze urządzenia widziały nas tak, jak my je.

Kilka lat temu stwierdziliśmy w Intelu, że trzeba sprawić, żeby nasze urządzenia rozumiały nas tak, jak my rozumiemy siebie nawzajem - tłumaczył mi Paul Tapp z Intela - Chodzi o rzeczy takie jak język ciała, mowa, żeby móc uciec od klawiatury i tego cholernego touchpada. Myszka jest bardzo precyzyjnym narzędziem, ale jeśli dasz ją dwulatkowi, to wsadzi ją sobie do buzi. To po prostu nie jest naturalny sposób interakcji.

Intel chce przekształcić komputery z zimnych maszyn w urządzenia, które będą rozumieć nasze emocje i które będą pracować dla nas, a nie my dla nich, wyjaśniał Tapp. Jakie rozwiązanie ma w tym pomóc?

Komputery od dawna nas słyszą - możemy np. głosowo wydawać im polecenia. A Intel za pośrednictwem technologii Real Sense chce, żeby teraz widziały nas stereoskopowo.

Łatwo było dać komputerowi możliwość widzenia albo rozumienia języka naturalnego - tłumaczy Tapp - Dużo trudniej było z wyposażeniem go w "ludzki" sposób widzenia świata. Teraz wszystko jest dwuwymiarowe - ekrany są dwuwymiarowe, kursor myszki porusza się w dwóch wymiarach. A dzięki kamerze 3D urządzenia zaczynają widzieć tak, jak my. Zbliżamy technologię do natury.

Fot. J. Sosnowska

Trójwymiarowa kamera Real Sense składa się z trzech elementów:

- zwykłej kamery

- kamery na podczerwień

- projektora podczerwonego światła laserowego.

Fot. J. Sosnowska

Dzięki temu komputer zaczyna widzieć głębię otaczającego go świata.

Sami zbudowaliśmy ten projektor podczerwieni; w sumie musieliśmy, bo chodziło o zmniejszenie jego rozmiarów tak, żeby zmieścił się w obudowie laptopa. Właściwie to łatwiej jest umieścić taki czujnik w tablecie, bo tablet jest zwyczajnie grubszy niż pokrywa laptopa.

Kamera Real SenseKamera Real Sense Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

Pojawia się jednak fundamentalne pytanie: po co Intel rozwija Real Sense, do czego może się nam przydać takie rozwiązanie? Zastosowań już teraz jest sporo:

- bezpieczeństwo: odblokowywanie komputera twarzą,

- zupełnie nowe rodzaje gier

- edycja zdjęć - można np. zmienić głębię ostrości zdjęcia już po jego wykonaniu

- wideokonferencje

- skanowanie 3D

- itd.

Praktyczne zastosowania tej technologii są właściwie nieskończone.

1. Chiński sklep internetowy jd.com wykorzystał Real Sense w tabletach do mierzenia paczek. Aplikacja skanuje i mierzy pakunki i sugeruje, jak w najbardziej efektywny sposób poukładać je w magazynie albo w ciężarówce.

Mierzenie obiektów za pomocą tabletu z Real SenseMierzenie obiektów za pomocą tabletu z Real Sense Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

2. Powstaje też gra Nevermind, w której bardzo ważne jest wykorzystanie podczerwieni. Jest to gra psychologiczna, celem jest utrzymanie spokoju mimo tego, że gra jest horrorem. Real Sense dzięki podczerwieni jest w stanie dostrzec, że rośnie tętno, bo zmienia się wtedy kolor skóry. Jest to niedostrzegalne dla ludzkiego oka, ale dla specjalistycznej kamery już tak. Gra robi się tym trudniejsza, im bardziej gracz jest zdenerwowany, a jej celem jest przeniesienie mechanizmów kontroli wymuszonych przez grę na życie.

3. Drony - wyposażone w kamerę Real Sense będą "widziały" otoczenie tak, jak widzimy je my. A to oznacza, że będą w stanie postrzegać głębię i że będą mogły powstawać drony bardziej autonomiczne - takie, które nie będą wpadały na przeszkody, bo mechanizmy źle oszacowały odległość gdyż opierały się na danych wyłącznie z dwóch wymiarów.

4. Samochody - auto wyposażone w kamerę wykrywającą głębię może spełniać kilka funkcji - w wizji Intela może rozpoznawać właścicieli i otwierać dla nich drzwi bez konieczności wyciągania kluczyków, może też wykrywać znajdujące się na drodze przeszkody, informować o nich kierowcę albo sam podejmować decyzje, np. o podniesieniu podwozia.

Dostaliśmy do testów laptopa z Real Sense. Jest to Lenovo ThinkPad Yoga 15 z procesorem Intel Core i7. Na pokładzie znajduje się kilka aplikacji wykorzystujących trójwymiarową kamerę - kilka gier i program do wideokonferencji. Zwróćcie uwagę , że komputer od razu wie, co jest głównym obiektem, a co tłem. Właśnie w takich zastosowaniach widać najlepiej, że urządzenia z Real Sense rozpoznają głębię obrazu.

Telekonferencja z Real SenseTelekonferencja z Real Sense Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

I trzeba przyznać, że o ile rozmowy wideo z Real Sensem naprawdę fajnie wyglądają, tak gry umiarkowanie nas do siebie przekonały. Przede wszystkim są to w większości gry dla dzieci - trzeba na przykład przenieść dłonią Hoplitów z jednego miejsca ekranu w drugi. Albo wyścigi LEGO, gdzie steruje się figurką z klocków wychylaniem pozycji ciała.

Jedną z ciekawszych funkcji jest opcja skanowania twarzy, dzięki której tworzymy jej trójwymiarowy model. Wybierać można wśród kilku "światów" - na przykład Klingonów, bajkowego, narciarzy. W praktyce wygląda to tak - wybieramy "świat", skanujemy twarz. Twarz jest wpasowywana w figurkę, która zaczyna się poruszać. Jak to wygląda? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo

Chętni mogą taką figurkę wydrukować w 3D. Można sobie wyobrażać, jakie technologia ta będzie mieć zastosowanie - np. zamiast tworzenia sztucznych awaratów wystarczy zeskanować swoją twarz urządzeniem z Real Sense i już można brać udział w spotkaniu albo grze w rzeczywistości wirtualnej. Skoro już teraz można zeskanować czyjąś twarz za pomocą tabletu i trójwymiarowy wizerunek zatopić w szkle (zdjęcie poniżej), to pozostaje czekać na deweloperów, aż stworzą prawdziwie pożyteczne i pomysłowe wykorzystania Real Sense.

Mój trójwymiarowy wizerunek zatopiony w szkleMój trójwymiarowy wizerunek zatopiony w szkle Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

Na razie ta technologia jest dość młoda - komputery z Real Sense dopiero będą pojawiać się w Polsce, ale "twarz zamiast hasła" jest już jedną z funkcji beta systemu operacyjnego Windows 10.

Więcej o: