Policja rozbiła szajkę produkującą pirackiego Windowsa. Sprzedawali na Allegro. 3,5 mln zł strat

Wydawać by się mogło, że czasy, w których piraci produkują podrabiane płyty z Windows odeszły do historii. Olsztyńska policja rozbiła jednak rodzinną szajkę, która sprzedała tysiące nielegalnych kopii systemu Microsoft.
 

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej z Olsztyna zatrzymali przestępców odpowiedzialnych za produkowanie i sprzedaż nielegalnych kopii systemu Windows. Spora część produkcji dystrybuowana była za pomocą Allegro. Jak wyjaśnia Twój Kurier Olsztyński to właśnie jedna z podejrzanie opisanych aukcji przyciągnęła uwagę tamtejszych policjantów.

Przeczytaj też: Wszyscy mamy mentalność pirata?

Profesjonalna linia produkcyjna

Po nawiązaniu współpracy z Działem Zaufania i Bezpieczeństwa Allegro udało się ustalić powiązania osób dokonujących sprzedaży. W toku śledztwa ustalono, że za produkcję płyt z Windows odpowiedzialne jest małżeństwo oraz inni członkowie tej samej rodziny. 

Policjanci zatrzymali kilka osób z okolic Olsztyna oraz z rejonu Warmii i Mazur. Zabezpieczyli profesjonalną linię produkcyjną - maszynę do duplikowania płyt, maszynę drukarską pozwalającą nanosić odpowiednie oznaczenia metodą tampodruku. Przestępcy dysponowali też naklejkami licencyjnymi i opakowaniami. 

Miliony strat Microsoftu

Sprzedaż nielegalnego Windows przynosiła gigantyczne zyski - między styczniem, a kwietniem udało się osiągnąć przychód w wysokości 400 tys. złotych. Łączne straty Microsoft szacuje się na 3,5 mln złotych, gdyż działalność przestępców trwała co najmniej kilka lat. 

Podejrzani na tyle czuli się pewnie, że nie widzieli konieczności, aby do swojej działalności angażować podstawione osób. Jak przyznają sami policjanci, sprawa była na tyle trudna do wykrycia, gdyż na Allegro nie było żadnych negatywnych komentarzy. Kupujący byli zadowoleni, że nabyli towar po niższej cenie, który sprawnie działał, a ponadto mieli przekonanie, że zakupiony przedmiot posiada wszystkie atrybuty legalności – nośnik DVD, certyfikat autentyczności oraz dowód zakupu.

- pisze TKO.

Sfałszowany Windows mogło nabyć nawet kilka tysięcy osób. Można spodziewać się, że część z nich będzie wzywana przez Policję do składania wyjaśnień. 

Trzy lata temu, również w Olsztynie, zatrzymano mężczyznę, który sprzedał na Allegro kilkaset płyt z nielegalnym Windows. Jak widać zakup pirackiego oprogramowania nawet legalnym kanałem jest możliwe. 

 

O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki publikacji Twojego Kuriera Olsztyńskiego. 

Więcej o: