7 ustawień na Facebooku, które naprawdę warto znać

Joanna Sosnowska
Jaki jest Facebook - każdy widzi. Ale w ustawieniach serwisu jest kilka opcji z których naprawdę warto korzystać. Jeśli, oczywiście, do tej pory tego nie robiliście.

1. Sprawdź, gdzie jesteś zalogowany na swoje konto

Z jakich urządzeń jesteś zalogowany na FacebookuZ jakich urządzeń jesteś zalogowany na Facebooku Fot. Facebook

Z jakich urządzeń, kiedy i w jakim miejscu zalogowany jesteś na swoim koncie na Facebooku? Można to łatwo sprawdzić. Opcję tę znajdziecie w Ustawieniach w zakładce Bezpieczeństwo. Tam należy wybrać "Miejsce logowania". Jeśli znajdziecie jakąś podejrzaną aktywność, taką sesję można od razu zakończyć.

Z jakich urządzeń jesteś zalogowany na FacebookuZ jakich urządzeń jesteś zalogowany na Facebooku Fot. Facebook

2. Naprawdę potrzebujesz tych aplikacji?

Do niektórych aplikacji i serwisów logujemy się kontem facebookowym. Jest łatwo, szybko i nie trzeba zapamiętywać nowego hasła. Ale często okazuje się, że aplikacja nie spełnia naszych oczekiwań i przestajemy z niej korzystać. Warto wtedy odwołać nadane jej uprawnienia. Zarządzać tymi opcjami możecie jeśli wejdziecie w Ustawienia - Aplikacje.

3. Co robiłeś rok temu o tej porze?

Facebook Ci przypomni. Wspomnienia sprzed lat znajdziecie pod tym linkiem.

4. Ogranicz widoczność niektórych wpisów

Blokowanie wybranych użytkowników na FacebookuBlokowanie wybranych użytkowników na Facebooku Fot. Facebook

Nie każdy wpis nadaje się dla oczu wszystkich - wiadomo. Jeśli chcesz, żeby twoje statusy były widoczne tylko dla wybranej grupy osób (albo wręcz przeciwnie - żeby były widoczne dla wszystkich minus konkretna osoba), trzeba ograniczyć dostęp do wpisów. Opcję tę można znaleźć w Ustawieniach - Blokowanie - Lista ograniczenia dostępu.

5. Zrób listy znajomych

Jak stworzyć listę znajomych na FacebookuJak stworzyć listę znajomych na Facebooku Fot. Facebook

Jeśli chcesz hurtowo ograniczać dostęp do wpisów, to warto stworzyć listy znajomych, np. praca, przyjaciele, rodzina, itd. Z lewej strony strumienia wiadomości znajdź pozycję Znajomi i kliknij na "więcej". Następnie wybierz "Utwórz nową listę", nazwij ją i zacznij wpisywać nazwiska.

6. Jak wygląda twój profil z perspektywy znajomego?

Wyświetl profil na Facebooko jako...Wyświetl profil na Facebooko jako... Fot. Facebook

A skoro już ograniczyliście dostęp do swoich statusów to warto przekonać się, czy faktycznie wszystko poszło po waszej myśli. Można to łatwo sprawdzić - wystarczy że wejdziecie na swój profil i klikniecie w kropki obok Dziennika aktywności. Dalej wystarczy wpisać imię i nazwisko osoby z perspektywy której chcecie zobaczyć swój profil.

7. Zaoszczędź dane mobilne i wyłącz auto-play w wideo

Jak wyłączyć autoplay w wideo na FacebookuJak wyłączyć autoplay w wideo na Facebooku Fot. Facebook

Opcja ta ważna jest zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Aby wyłączyć automatyczne odtwarzanie filmów należy w aplikacji mobilnej Facebooka wejść w Ustawienia, z menu po lewej stronie wybrać Filmy i zdjęcia, a następnie wybrać stosowną opcję.