Nowoczesna technologia nikogo nie wyklucza

Osoby niewidome i niedowidzące często mogą czuć się odcięte od nowoczesnej technologii. Tymczasem jest ona stworzona również dla nich. W iOS i OS X, Windowsa, a także Androida wbudowano mnóstwo funkcji, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu. Systemy Apple oraz Google od samego początku projektowano jako uniwersalne. Co to oznacza dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności?

Smartfon, tablet, komputer - te nowoczesne urządzenia wydają się dostępne tylko dla ludzi, którzy nie mają żadnego problemu z fizyczną sprawnością. Małe ikonki, niewyraźne literki, przyciski mogą przecież sprawiać problemy.

Czy osoby niewidome i niedowidzące muszą czuć się odcięte od najnowocześniejszej technologii? Nie. Okazuje się bowiem, że zarówno OS X (system stacjonarny Apple), jak i iOS czy Android (mobilne) są projektowane według zasad uniwersalności. Oznacza to, że mogą być w pełni użyteczne również dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności.

Jest tak z uwagi na szereg ułatwień wbudowanych w systemy Apple.

Nie widzisz? Usłysz

Jedną z najważniejszych usług, które wydatnie pomagają w korzystaniu ze sprzętów Apple jest VoiceOver. Funkcja ta czyta to, co widoczne jest na ekranie - zawartość okien, podświetlone polecenia, opcje wyboru. Funkcja automatycznie odczyta też nadchodzący e-mail, napisany przez nas dokument, itp. 

 

Jest dostępna zarówno na komputerach Apple, jak i iPhone'ach i iPadach. 

Drugą ważną funkcją jest Zoom. Włączenie lupy pozwala powiększać wybrany obszar ekranu. 

 

Obie funkcje projektowano od początku jako elementy systemu. Są więc dobrze przemyślane, funkcjonalne i skuteczne. To ważne, że osoba niedowidząca, a nawet niewidoma, może korzystać z komputera w znacznie większym zakresie, niż byłoby to możliwe bez takich ułatwień. 

Kolejne ułatwienia dla osób z wadami wzroku to powiększanie i pogrubianie tekstu, zwiększanie kontrastu, redukowanie ruchu, włączanie etykiet "podpisujących" na ekranie różne przyciski i funkcje. 

Obsługuj iPhone'a... Braillem

Usprawnień w iOS jest jeszcze więcej. System jest nawet w stanie rozumieć polecenia Brailla (akordy) wysyłane z monitora brajlowskiego. Dla przykładu Punkt 1 + klawisz spacji oznacza przejście do poprzedniego elementu, punkt 4 + klawisz spacji przyniesie przejście do następnego elementu. 

Monitor brajlowski AlvaMonitor brajlowski Alva Fot. uk.optelec.com

 

Windows pomaga niepełnosprawnym

Windows 10, podobnie jak poprzednie wersje systemu, również ułatwia korzystanie ze sprzętu osobom, które potrzebują pewnych udogodnień. Funkcja Narrator odczytuje zawartość dowolnych okien, Lupa powiększa wybraną część ekranu. Z Windows korzystać mogą też osoby niewidome.

Windows - ułatwieniaWindows - ułatwienia Fot. Microsoft

Windows Narrator jest dostępny również w urządzeniach mobilnych - smartfony z Windows Phone (wkrótce Windows 10) potrafią odczytać dowolny komunikat wyświetlony przez urządzenie.

Z Androidem również łatwiej

Podobne funkcje ułatwień zastosowano w innych systemach. W Androidzie najistotniejszy to TalkBack. Dzięki niej smartfon czyta wszystko to, co znajduje się na ekranie. Potrafi też rozpoznać gesty - na przykład przesunięcie palcem w prawo lub w dół przenosi użytkownika do następnego elementu. Android również wspiera urządzenia pozwalające wprowadzić komendy za pomocą alfabetu Braille'a, wspiera osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Ekosystem ułatwień

Funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzeń Apple trafiły nawet do zegarka Apple Watch. Również system tvOS został w nie wyposażony. Skoro z zegarka da się korzystać za pomocą funkcji VoiceOver oznacza to, że również osoba niedowidząca czy niewidoma może sobie stworzyć ekosystem urządzeń, do których dostęp będzie ułatwiony. 

VoiceOverVoiceOver Fot. Apple

Nie tylko Apple

Firmy informatyczne zdają sobie sprawę z tego, że częścią ich misji jest tworzenie urządzeń ułatwiających życie tym, którzy tego potrzebują. Rozumie to również Facebook, dla którego osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności są tak samo istotne, jak wszyscy inni użytkownicy.

Specjaliści Marka Zuckerberga stworzyli nawet algorytm, który opisuje niewidomym przesłane na Facebooku zdjęcia.

 

Więcej informacji na temat technologii wbudowanych w iOS i OS X, ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym, można znaleźć w najnowszym numerze Mój Mac Magazyn. Opis funkcji jest tematem numeru. 

Nowoczesna technologia nikogo nie wyklucza

Technologia może realnie pomagać osobom, które z różnych względów nie mogą korzystać ze sprzętu i oprogramowania w sposób taki, jak reszta społeczeństwa. To dobrze, że giganci tacy jak Apple od lat rozwijają różnego rodzaju usługi, które pomagają w utrzymywaniu kontaktu z rodziną, pozwalają normalnie funkcjonować, pracować.