Jest już serial transmitowany przez Facebook Live - czy taka będzie przyszłość telewizji?

Łukasz Józefowicz
Telewizja na żądanie to jedno, oglądanie serialu transmitowanego "na żywo" na Facebooku to już coś zupełnie innego. Jesteśmy zaintrygowani.

Nowy serial twórcy "The Walking Dead", Roberta Kirkmana, "Outcast: Opętanie" w piątek 20 maja był transmitowany na żywo za pomocą Facebook Live (transmisji nadawanych na żywo) na fanpage'u FOX. To oczywiście element kampanii marketingowej i przedpremierowo pokazano tylko pilotowy odcinek, ale może to być początek nowego trendu. 

Outcast: OpętanieOutcast: Opętanie Fot. FOX

Prawdziwa telewizja 2.0?

Do tej pory uważaliśmy model VoD za przyszłość telewizji. Oglądanie co chcemy i kiedy chcemy jest szczytem wygody, bo wtedy świat krąży w okół nas. Jeśli jednak chodzi o dystrybucję nowych treści niewiele jest firm, które są chętne jednym rzutem dać nam cały sezon serialu. Robi tak np. Netflix, ale HBO, które stać na taki ruch, woli pokazywać nowe odcinki seriali w tygodniowych odstępach. Możliwe, że takie transmisje live, jak w przypadku "Outcast: Opętanie", są wygodnym kompromisem. 

Wyobraźcie sobie: nie musicie instalować dodatkowych programów w telefonie ani na komputerze, ani też nie trzeba zakładać kont w różnych usługach. Wystarczy, że jesteście na Facebooku i polubicie profile producentów interesujących was seriali. Dystrybucja pozostaje kontrolowana, a wy w odpowiednim momencie dostajecie powiadomienie o początku nadawania odcinka. Możecie go oglądać na dowolnym urządzeniu, na bieżąco zostawiać komentarze i dyskutować z innymi widzami. To wszystko przy utrzymywaniu telewizyjnego modelu transmisji o określonej godzinie. Rzecz jasna dystrybutorzy muszą na tym jakoś zarabiać i tutaj zawsze można polegać na reklamach. Ewentualnie Facebook może wprowadzić opcję płatnego dostępu do niektórych treści - jeśli poza statusami chcesz mieć dostęp do filmów i seriali np. FOX, wystarczy dodatkowa opłata. 

Oczywiście do pewnego stopnia dostęp do filmów i seriali na telefonie mamy dzięki wielu różnym aplikacjom, jak na przykład HBO GO, ale Facebook ma ogromną siłę rażenia i dla wielu z nas jest czymś tak naturalnym, że nawet nie traktujemy go jak dodatkową usługę. Jest on częścią naszego telefonu i naszej codzienności, a Live już jest wykorzystywany do takich celów. Z czasem konkurencji będzie coraz trudniej przyciągnąć użytkowników do swojej platformy. 

Facebook stawia na wideo

Facebook uruchomił transmisje na żywo w ubiegłym roku. Początkowo usługa była dostępna dla wybranych użytkowników (np. polityków i celebrytów), ale teraz może z niej korzystać każdy. Jedną z pierwszych transmisji nadawanych z Polski było zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy, a teraz obejrzymy tam serial. Co będzie dalej?