Windows XP nie chce odejść. Jest przestarzały, niebezpieczny, ale nadal używany
Oficjalne wsparcie Microsoftu dla Windows zakończyło się 8 kwietnia 2014. Po tej dacie użytkownicy nie otrzymują już darmowych aktualizacji systemu. Są zatem pozbawieni ewentualnych poprawek z zakresu bezpieczeństwa. Nawet to nie przekonało najbardziej zatwardziałych do przesiadki na nowszą wersję, w tym mocno promowanego przez koncern Windowsa 10.
Według ostatnich danych NetMarketShare, od maja zeszłego roku udział Windows XP w rynku stopniał o zaledwie 4,5% i obecnie wynosi 10,09%. Wspomniana wcześniej intensywna polityka promocyjna Windows 10 stopniowo zaczyna przynosić korzyści. Najnowsza platforma operacyjna Microsoftu, która oficjalnie zadebiutowała 29 lipca 2015 ma już ponad 17% udziałów. Nadal jednak daleko jej do zasiadającego na tronie Windows 7 z wynikiem 48,57%. Udział Windows 8.1 to obecnie skromne 8,77%.
Windows XP Professional Nick Perla / Flickr / CC 2.0
Wspomniane 10% to nie tylko użytkownicy domowi. Będziecie zaskoczeni w jakich miejscach do tej pory zastaniecie leciwego XP. Jeszcze dwa lata temu 95% bankomatów na całym świecie pracowało pod kontrolą Windows XP w wersji Embedded. Z tego faktu użytek co jakiś czas robili hakerzy okradający bankomaty za pomocą złośliwego oprogramowania. Takie przypadki zanotowano zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej i to dość niedawno, bo w maju ubiegłego roku.
Z Windows XP nadal masowo korzysta amerykańska marynarka wojenna, jak również tamtejsze wojska lądowe, wodociągi, sektor energetyczny, gazowy, a także brytyjska służba zdrowia. Oczywiście, wszystkie z tych instytucji mają podpisane wielomilionowe kontrakty z Microsoftem na otrzymywanie aktualizacji, zatem są w lepszym położeniu, niż typowy Kowalski czy Smith.
Trudno dziś przewidzieć termin śmierci Windows XP. Cały proces opóźniają dodatkowo producenci popularnych aplikacji, nadal wspierający 15-letnią platformę systemową Microsoftu. Niezależnie od tego, ile koncern wpakuje pieniędzy w promocję Windows 10, proces zakopywania największego w historii sukcesu będzie jeszcze długo trwać.
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
"Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania
- PIT 2021. Ulga na dziecko jednak nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w tym roku?
- Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach. Naukowcy opóźnili raport ws. COVID-19. Jest list otwarty