Windows XP nie chce odejść. Jest przestarzały, niebezpieczny, ale nadal używany

W październiku stuknie mu 15 lat, a nadal jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie i mimo zakrojonej na szeroką skalę intensywnej promocji Windows 10, opornie oddaje swoje poletko. Kiedy Windows XP ostatecznie przejdzie do historii?

Oficjalne wsparcie Microsoftu dla Windows zakończyło się 8 kwietnia 2014. Po tej dacie użytkownicy nie otrzymują już darmowych aktualizacji systemu. Są zatem pozbawieni ewentualnych poprawek z zakresu bezpieczeństwa. Nawet to nie przekonało najbardziej zatwardziałych do przesiadki na nowszą wersję, w tym mocno promowanego przez koncern Windowsa 10.

Według ostatnich danych NetMarketShare, od maja zeszłego roku udział Windows XP w rynku stopniał o zaledwie 4,5% i obecnie wynosi 10,09%. Wspomniana wcześniej intensywna polityka promocyjna Windows 10 stopniowo zaczyna przynosić korzyści. Najnowsza platforma operacyjna Microsoftu, która oficjalnie zadebiutowała 29 lipca 2015 ma już ponad 17% udziałów. Nadal jednak daleko jej do zasiadającego na tronie Windows 7 z wynikiem 48,57%. Udział Windows 8.1 to obecnie skromne 8,77%.

Windows XP ProfessionalWindows XP Professional Nick Perla / Flickr / CC 2.0

Wspomniane 10% to nie tylko użytkownicy domowi. Będziecie zaskoczeni w jakich miejscach do tej pory zastaniecie leciwego XP. Jeszcze dwa lata temu 95% bankomatów na całym świecie pracowało pod kontrolą Windows XP w wersji Embedded. Z tego faktu użytek co jakiś czas robili hakerzy okradający bankomaty za pomocą złośliwego oprogramowania. Takie przypadki zanotowano zarówno w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej i to dość niedawno, bo w maju ubiegłego roku.

Z Windows XP nadal masowo korzysta amerykańska marynarka wojenna, jak również tamtejsze wojska lądowe, wodociągi, sektor energetyczny, gazowy, a także brytyjska służba zdrowia. Oczywiście, wszystkie z tych instytucji mają podpisane wielomilionowe kontrakty z Microsoftem na otrzymywanie aktualizacji, zatem są w lepszym położeniu, niż typowy Kowalski czy Smith.

 

Trudno dziś przewidzieć termin śmierci Windows XP. Cały proces opóźniają dodatkowo producenci popularnych aplikacji, nadal wspierający 15-letnią platformę systemową Microsoftu. Niezależnie od tego, ile koncern wpakuje pieniędzy w promocję Windows 10, proces zakopywania największego w historii sukcesu będzie jeszcze długo trwać.

Więcej o: