Masz Windows 10? Oficjalna aplikacja Facebooka do pobrania

Robert Kędzierski
Użytkownicy komputerów z Windows 10 mogą pobrać nowe, oficjalne aplikacje Facebooka i Messengera. Czy warto je instalować? Czy rozdzielenie serwisu i komunikatora ma sens?

Facebook postanowił stworzyć nową, dedykowaną dla użytkowników Windows 10 aplikację do przeglądania zawartości serwisu. Można ją pobrać z oficjalnego sklepu Microsoft. 

Według twórców dzięki aplikacji dostęp do Facebooka ma być płynniejszy, niż za pomocą strony. Z naszych testów wynika, że faktycznie większość treści wyświetla się szybciej. Całkiem dobrze sprawdza się też nieco uproszczony interfejs. W aplikacji usunięto całe menu widoczne z lewej strony. Zupełnie inaczej wygląda też lista kontaktów - każdy z nich wyświetlony jest w osobnym kółeczku na prawej krawędzi. Usunięcie nazw użytkowników pozwoliło uzyskać tu więcej przejrzystości. Górna belka jest lżejsza, zawiera lepiej rozplanowane elementy. 

Przeczytaj też: Ważna nowość w Messengerze. Poznaj ją!

Facebook na Windows 10Facebook na Windows 10 Fot. Facebook

Niestety do komunikacji nie możemy użyć Facebooka - po kliknięciu w ikonkę ze znajomym zostaniemy poproszeni o doinstalowanie Messengera. To druga z aplikacji stworzonych specjalnie dla Windows 10. Jej wygląd jest zbliżony do wersji znanej ze strony messenger.com.

Rozdzielenie funkcji portalu i komunikatora to jedna z najistotniejszych zmian. Użytkownicy Windows 10 muszą zdecydować, czy wolą korzystać z portalu poprzez przeglądarkę, czy przez dwie osobne aplikacje. 

Messenger na Windows 10Messenger na Windows 10 Fot. Facebook

Pojawienie się  aplikacji Facebooka i Messengera ma też duże znaczenie dla Microsoftu. Przekonuje w ten sposób, że korzystanie z komputera nie ogranicza się w zasadzie do otwierania przeglądarki, z której komunikujemy się, "konsumujemy" treści. Nieco zapomnieliśmy, że aplikacje mogą powstawać nie tylko na smartfony. Tylko czy nie jest za późno, by przekonać użytkowników, że aplikacje na komputer stacjonarny mają jeszcze sens?  

Więcej o: