Android 7.0 Nougat gotowy. Co będziesz mógł na nim zrobić?

Wczoraj wieczorem pierwsze egzemplarze smartfonów z serii Nexus biorące udział w programie betatestów nowego Androida zaczęły dostawać aktualizacje do finalnej wersji 7.0. Oto lista najciekawszych funkcji, jakie zaoferuje wam Nougat.

W pierwszej kolejności finalnego Androida 7.0 Nougat dostają betatesterzy platformy korzystający z urządzeń serii Nexus (Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9), a także tabletów Pixel C. Nie znamy jeszcze dokładnego harmonogramu aktualizacji w trybie OTA (Over The Air) dla pozostałych smartfonów i tabletów. Potem wszystko w rękach producentów i operatorów komórkowych. Oto kilka najciekawszych nowości jakie ma na pokładzie Nougat.

Podzielony ekran i przełączanie aplikacji

W końcu mamy prawdziwy multitasking. Funkcja dotychczas obecna jedynie w smartfonach Samsunga i LG, a także w iPadach i iPhone’ach od iOS 9 stanie się teraz standardem. Jednoczesne oglądanie filmu na YouTubie i sprawdzanie informacji w wyszukiwarce Google to żaden problem. Separator między obydwoma oknami można w miarę swobodnie przesuwać. Aby uruchomić funkcję wystarczy dłużej nacisnąć przycisk ekranowy służący do multitaskingu (kwadracik). Z kolei podwójne kliknięcie tego przycisku pozwala szybko przełączać się między oknami uruchomionych aplikacji.

Funkcja Multiwindow w Androidzie 7.0Funkcja Multiwindow w Androidzie 7.0 fot. Sebastian Górski

Przebudowane powiadomienia

Odpowiadanie bezpośrednio z powiadomienia to rozwiązanie zapożyczone z Android Wear. W iOS taka funkcja jest już dostępna od pewnego czasu, zatem dobrze widzieć ją w końcu w nowym Androidzie. Można sprawniej zapanować na bałaganem powiadomień. Większa liczba alertów z jednej aplikacji może być pogrupowana i prezentowana w widoku zminimalizowanym lub rozwiniętym. Tutaj wiele zależy od deweloperów aplikacji, którym Google daje w tym względzie wolną rękę.

Oszczędzanie energii w ruchu

Tryb Doze, który zadebiutował w Androidzie 6.0 Marshmallow spełniał swoje zadanie wyłącznie w sytuacji, kiedy smartfon leżał przez dłuższy czas nieruchomo. System usypiał wtedy wszelkie zasobożerne aktywności w tle i i pozwalał znacznie zredukować pobór energii. Android 7.0 Nougat wprowadza natomiast Doze on the Go, który pozwala przemieszczać się ze ‘śpiącym’ smartfonem w kieszeni lub plecaku.

Dużo drobiazgów

Ciekawie zapowiada się Instant Apps (system pozwoli uruchamiać aplikacje z Google Play bez ich pobierania na smartfon). Dużo łatwiej zmienić w Androidzie 7.0 nie tylko rozmiar czcionek ale również wymiary ikon w całym systemie. Funkcja oszczędzania danych zadba o mobilny transfer, jeśli mamy go niewiele. Panel ustawień jest nieco prostszy w obsłudze i szybciej dostępny. To tylko kilka przykładów z ogromnej listy zmian jaką wprowadza nowa wersja mobilnej platformy Google. Warto zajrzeć na oficjalną stronę Android 7.0 Nougat i poznać więcej szczegółów. No i teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać.

Więcej o: