Facebook, Google i Microsoft łączą siły by zapanować nad rozwojem sztucznej inteligencji

Kamil Mizera
Giganci świata technologii postanowili stworzyć specjalną koalicję, którą nazwali Partnerstwem dla Sztucznej Inteligencji. Kto wchodzi w jego skład, kogo zabrakło i co chcą osiągnąć?

Partnership on AI. Tak nazywa się ten nowy, między-korporacyjny twór, który chce przybliżyć nam sztuczną inteligencję i stworzyć dobre praktyki w jej rozwoju. Założycielami Partnerstwa są najwięksi branży technologicznej: Google, Facebook, Microsoft, IBM, Amazon. Wśród nich znalazła się również firma DeepMind, która od 2014 roku należy do Google i pomaga gigantowi w rozwoju sztucznej inteligencji.

Nie jest to jednak zamknięty klub. Partnerstwo zaprasza inne firmy w swoje szeregi oraz zapowiada współpracę z organizacjami niekomercyjnymi czy pojedynczymi naukowcami. 

Kogo zabrakło z technologicznych gigantów? Apple, które postanowiło nie dołączać do tego przedsięwzięcia, a które również pracuje nad sztuczną inteligencją.

Czemu ma posłużyć to Partnerstwo? Cele stawia sobie górnolotne. Przede wszystkim edukacja. Korporacje chcą przygotować społeczeństwa, czyli swoich klientów, na wkroczenie w erę sztucznej inteligencji i rozwiać obawy z nią związane. Kolejnym celem jest stworzenie platformy do dyskusji o rozwoju AI.

Czytaj też: Sam Altman: za 20 lat najniżej opłacane prace przejmą roboty

Jednym z najbardziej wygórowanych chyba celów, jakie sobie stawiają korporacje, jest również zbudowanie zestawu dobrych praktyk przy rozwoju AI. Praktyk, które miałby być tworzone w duchu etyki, sprawiedliwości, otwartości, przejrzystości. Które miałyby na uwadze prywatność użytkowników, czyli nas. Sztuczna inteligencja, miałaby budzić zaufanie i być tak zaprojektowana, by zapewnić współpracę między nią a ludźmi. Brzmi szlachetnie.

Troska czy PR? 

Bez wątpienia tego typu inicjatywa jest przydatna. Temat sztucznej inteligencji staje się palącym problemem. Nie do końca przecież da się przewidzieć, w którym kierunku się rozwinie i jakie to będzie miało skutki dla nas. A gdy piszę o nas, nie mam na myśli klientów, ale gatunek jako taki. Te obawy wyrażają chociażby tacy wizjonerzy, jak Elon Musk, który zainicjował projekt Open AI czy Stephen Hawking. Dlatego fakt, że największe technologiczne korporacje na świecie, które przecież już pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji, chcą połączyć siły i spróbować ująć te prace w jakieś ramy dobrych praktyk, jest godny pochwały.

Powstanie tego Partnerstwa pokazuje jednak coś zupełnie innego. Że współczesna legislacja nie nadąża za zmianami technologicznymi. A w tym przypadku powinna, ponieważ mówimy tutaj o pracy nad technologią, która nie tylko już wkrótce może głęboko zmienić nasz świat, ale też budzi ogromne kontrowersje. Może to nie jest na razie dylemat na poziomie: klonować czy nie klonować człowieka, ale wkrótce może takim być. Tymczasem w tej kwestii panuje totalna samowolka.

Trudno też wymagać od korporacji, że te będą stosować samoograniczenia w tej kwestii. Mimo wszystko są to prywatne firmy nastawione na zysk, które ze sobą konkurują również na polu AI. Wezwania do współpracy i transparentności brzmią bardzo dobrze, ale nie idą za nimi żadne sankcje, poza może werdyktami opinii publicznej - konsumentów. Tym samym nikt nie jest w stanie zagwarantować, że ten swoisty sojusz i chęć nałożenia sobie cugli utrzyma się, gdy jedna z tych firm dokona jakiegoś wielkiego odkrycia.

Trudno jest więc powiedzieć w tym momencie, ile w tym wszystkim PR-u, a ile rzeczywistej troski o przyszłość sztucznej inteligencji. Na końcu i tak najczęściej liczą się ceny akcji i roczny zysk.

Więcej o: