Nadchodzą wyświetlacze bez ramek? Sharp pokazuje kolejny prototyp

Sharp po raz kolejny pokazuje swoją innowacyjność w dziedzinie projektowania wyświetlaczy. Tym razem zaprezentowano smartfon, który niemal całkowicie pozbawiony jest ramek. Z myślą o VR pokazano także ekran o zagęszczeniu pikseli ponad 1000 ppi.

Sharp już od pewnego czasu udowadniania jak bardzo zależy na rynku ekranów dla smartfonów. Na tegorocznych targach CEATECH w Japonii zaprezentował prototypowy telefon z niemalże bezramkowym ekranem.

Producent ten zaskakuje nie po raz pierwszy. W 2014 roku zaprezentował ekrany Aquos Crystal i Crystal X o pokryciu przedniego panelu wynoszącym 78,21 proc. Wówczas pozostawiono dość duży pasek pod ekranem. Teraz udało się go znacznie zmniejszyć.

Smartfon bez ramek

Ekran IGZO o przekątnej 5,2 cala wyświetlający obraz w rozdzielczości Full HD zajmuje 90 proc. powierzchni przedniego panelu. Z trzech stron ekran zachodzi na krawędzie telefonu, jedynie u dołu urządzenia, w dalszym ciągu pozostawiono niewielki pasek z logo producenta. Co prawda jeszcze nie udało się pokryć przedni panel w 100 proc., jednak jak widać producenci są już coraz bliżej.

Ekran pokrywający przedni panel w 90 proc. robi ogromne wrażenie, ponieważ większość dzisiejszych smartfonów wartość ta wynosi około 70 proc. Na dodatek krawędzie zaprezentowanego własnie wyświetlacza zachodzą boki telefonu co zapewnia dodatkowy efekt wizualny.

Ekran o zagęszczeniu ponad 1000 ppi.

Na japońskich targach Sharp pochwalił się także wyświetlacz o przekątnej 2,87 cala i rozdzielczości 2160 x 1920 pikseli. To daje zagęszczenie na poziomie 1021 pikseli na cal. To ogromna wartość. Dla przykładu ekran w LG G5 ma zagęszczenie równe 554 ppi, w Galaxy Note 7 wartość ta wynosi 515 ppi, dla Huawei P9 jest to 424 ppi, a w przypadku iPhone'a 7 (swoją drogą wyposażonego w dość niewielki ekran 4,7 cala) jest to 326 ppi.

Po co Sharp zastosował tak duże zagęszczenie pikseli na tak małym ekranie? Oczywiście z myślą o VR. Sharp planuje zastosowanie po jednym takim ekranie na każde oko.

Niestety pomimo, że upchanie rozdzielczości większej niż Full HD na niespełna 3 calowym ekranie już robi wrażenie, to z powodu niewielkiej odległości jaka dzieli oko od wyświetlacza może okazać się to za mało. Niektórzy producenci już pracują nad ekranami o zagęszczeniu ponad 2000 ppi z myślą o okularach rozszerzonej rzeczywistości.

Zobacz także WIIDEO: Oto iPhone 7. Apple pokazało swój najnowszy smartfon

 

Więcej o: