Czy to aparat? Czy to smartfon? Nie, to nowy Kodak

Kamil Mizera
Kodak ma za sobą ciężkie lata. Z fotograficznego potentata firma stała się niemal bankrutem. Jednak udało się jej uniknąć zamknięcia i teraz szuka swojej nowej ścieżki. Czy smartfony przywrócą jej dawny blask?

W rynek mobilny Kodak próbował wbić się już rok temu, prezentując telefon IM5, będący atakiem na średnią półkę cenową (kosztował ok. 280 euro). Jednak ten debiut nie wpłynął szczególnie na wyniki finansowe firmy, która w 2015 roku ponownie odnotowała stratę.

Kodak wyniki finansoweKodak wyniki finansowe źródło: www.statista.com

Tym razem chce powalczyć o nieco bogatszego klienta, ale po kolei.

Nowy smartfon nazywa się Ektra, ale trudno właściwie powiedzieć, czy to jest już smartfon, czy jeszcze kompakt z możliwością dzwonienia. Zacznijmy od specyfikacji.

Ektra to 10-rdzeniowy procesor Helio X-20, 3GB RAM, 32GB pamięci wewnętrznej. Telefon ma ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1920 na 1080p oraz baterię o pojemności 3000 mAh. Działa pod kontrolą Android 6.0, więc o najnowszej wersji systemu Google możemy chwilowo zapomnieć.

Czytaj też: Nowy smartfon Xiaomi wkrótce w oficjalnej dystrybucji w Polsce

To, co jednak najważniejsze w tym telefonie, to kamera. Z tyłu mamy aparat 21 MP z f2.0, z przodu: 13 MP. Nie jest to top topów, ale bez wątpienia czołówka. Co oznacza, że by móc konkurować z innymi, Kodak musi mieć coś specjalnego w zanadrzu.

Bez testów niewiele można powiedzieć o funkcjach tego aparatu, ale na poniższej grafice widać, że Kodak postanowił upakować w aplikacji kilka szlagierów. Co więcej, wykorzystano tutaj stylistykę nawigacji rodem z klasycznych kompaktów - która wielu z nas dobrze się kojarzy.

Kodak funkcjeKodak funkcje źródło: Kodak.com

W ogóle, jeżeli spojrzymy na bryłę tego urządzenia, to na pierwszy rzut oka przywodzi ona bardziej aparat kompaktowy, niż smartfona. Ogromny aparat wystający z pleców telefonu potęguje tylko to doznanie. Na razie nie znalazłem informacji, ile waży to urządzenie, ale sprawia wrażenie dużego.

Kodak EktraKodak Ektra źródło: Kodak.com

Ile ma kosztować ta "hybryda"? Prawdopodobnie 499 euro. Wyceniona jest więc na nieco wyższą, średnią półkę, co zresztą potwierdza specyfikacja urządzenia. Nie jest to więc cena zaporowa i jeżeli ten telefon będzie robił zdjęcia o jakości, z której kiedyś słynął Kodak, to może to być ciekawa opcja. 

Nie dla każdego

Kodak Ektra to, przynajmniej na pierwszy rzut oka, nie jest urządzenia dla każdego. Jeżeli szukasz smartfona, by zrobić okazjonalne zdjęcie z wycieczki czy imprezy, to prawdopodobnie lepiej będzie jednak wybrać coś z oferty konkurencji.

Kodak Ektra wygląda raczej na telefon, który jest skierowany do użytkowników, którzy nie chcą iść na kompromis i bardziej im zależy na dobrym aparacie niż na wyglądzie. Bez testów trudno stwierdzić, czy zdjęcia robione tym urządzeniem będą miały jakość zbliżoną do dobrych aparatów kompaktowych, jednak design smartfona każe przyjąć, że Kodak Ektra jest własnie bardziej kompaktem z funkcją dzwonienia niż smartfonem z funkcją robienia zdjęć.

Nie jest to koncept oryginalny. Zobaczymy, czy Kodakowi uda się tym razem wbić w tę niszę.