Na wstępie konferencji Microsoftu podzielono się statystykami dotyczącymi Windows 10. Na całym świecie 400 mln użytkowników korzysta z najnowszej wersji 'okienek'. W systemie spędzono w sumie 200 mld godzin. Koncern chwali się również wzrostem czasu spędzonego w grach na Windows 10 (500% na plusie).
W pierwszych miesiącach 2017 roku użytkownicy Windows 10 dostaną darmową aktualizację systemu o nazwie Windows 10 Creators Update. Skupia się ona na wykorzystaniu możliwości kreacji w 3D, wirtualnej rzeczywistości, rzeczywistości rozszerzonej oraz graniu w najwyższej jakości (4K).
W aktualizacji znajdzie się między innymi edytor Paint 3D przystosowany do tworzenia kształtów i obiektów 3D. Założeniem jakie przyświeca twórcom jest maksymalne uproszczenie tworzenia trójwymiarowej grafiki (porównano ten proces do robienia zdjęcia). Narzędzie Doodle zamienia dowolny kształt w obiekt 3D. Do prezentacji skanowania rzeczywistego obiektu do obrazu 3D wykorzystano smartfon HP Elite x3.
Paint 3D w Windows 10 Creators Update źródło: zrzuty ekranowe
Z Painta korzysta 100 mln ludzi miesięcznie
Dostępne w Paincie 3D narzędzie Magic Select usuwa tło ze zdjęć. Pozwala wkleić zeskanowane przez telefon obiekty i umieścić je na trójwymiarowej scenie. Na potrzeby projektu uruchomiono społeczność remix3d.com z możliwością eksportu obiektów prosto z Minecrafta i drukowania w 3D. Dzięki partnerstwie z firmą Trimble treści z serwisu SketchUp również pojawią się we wspomnianym wcześniej serwisie. Rzeczy stworzone w Paincie 3D możemy wrzucić na Facebooka (do obejrzenia w 3D) oraz opublikować na remix3d.com.
Zamierzeniem Microsoftu jest integracja grafiki 3D we wszystkich podstawowych aplikacjach koncernu. Opcja dodania modelu 3D pojawia się dla przykładu w PowerPoincie. Obiekty podczas prezentacji można przybliżać i dowolnie mieszać ze sobą treści 2D oraz 3D.
Microsoft Edge ma pełnić rolę bramy wejściowej do kreacji 3D. Na prezentacji mogliśmy zobaczyć stworzoną wcześniej kreację, która przybrała formę hologramu do interakcji w okularach HoloLens. Całkiem ciekawie wyglądała funkcja pobierania obiektów ze zdjęć strony internetowej sklepu i umieszczania ich na wirtualnej scenie. Pojawiła się również wirtualna przestrzeń Windows Holographic z aplikacją Holotour do zwiedzania. Już niedługo HP, Dell, Lenovo, Asus oraz Acer zaczną sprzedaż nowej linii gogli VR dla Windows 10 wykorzystujących sensory z sześcioma stopniami swobody. Nie będzie zatem potrzeby stosować dodatkowych czujników, jak ma to miejsce w Oculus Rift oraz HTC Vive. Gadżet ma kosztować 299 dolarów.
Windows Holographic i nowe gogle VR źródło: zrzuty ekranowe
Możliwość streamowania gier będzie funkcją aplikacji Xbox dla Windows 10 Creators Update. Za sprawą niedawnej transakcji kupna firmy Beam, Microsoft integruje tę technologię w najnowszej aktualizacji. Beam to nie tylko możliwość streamowania, ale również interakcji z grającym. Wystarczy nacisnąć jeden z przycisków na ekranie, aby przekazać streamującemu sugestię, co ma teraz zrobić.
Łatwe streamowanie z Windows 10 Creators Update źródło: zrzuty ekranowe
Do rozpoczęcia streamowania wystarczy naciśniecie przycisku Game Bar w aplikacji. Czat z oglądającymi pojawia się na ekranie gry. Podobnie jak w przypadku Twitcha znajomi dowiedzą się, kiedy zaczniemy streamować. Gracze będą mogli tworzyć własne turnieje oraz wyzwania działające na Xbox One oraz Windows 10. Obie platformy dostaną również aktualizację audio włączającą obsługę Dolby Atmos.
Ukłonem w stronę coraz bardziej skomplikowanych czasów dla komunikacji międzyludzkiej i sieci społecznościowych, jest wyciągnięcie skrótów do najbliższych kontaktów na pasek narzędzi w Windows 10 Creators Update. Z nowej aplikacji do zdjęć możemy szybko udostępnić treści najbliższym znajomym. Windows 10 CU będzie filtrować wiadomości pocztowe oraz komunikację Skype pod kątem informacji o najbliższych. Komunikaty od nich pojawią się natychmiast na pulpicie. Wprowadzona zostanie funkcja Shoulder Taps (wysyłanie emoji od razu na pulpit).
Najważniejsze osoby na pasku narzędziowym Windows 10 Creators Update źródło: zrzuty ekranowe
Uczestnicy programu Windows Insider mogą już dziś przetestować aktualizację Windows 10 Creators Update. Microsoft mocno zachęca do udziału w tym programie.
W końcu przyszła pora na nowy sprzęt. W pierwszej kolejności pokazano mocniejszą wersję Surface Booka (Surface Book i7). Czas pracy na baterii wydłużono o 30% (16 godzin czasu pracy), podwojono wydajność grafiki (obecna wydajność sprzętu wynosi 1,9 teraflopa). Od listopada będzie dostępny w cenie 2399 dolarów.
Microsoft Surface Book i7 źródło: zrzut ekranowy
Drugą i chyba najbardziej wyczekiwaną premierą tej konferencji okazał się komputer typu All-In-One, Surface Studio, przeznaczony dla profesjonalistów. Ma bardzo cienki ekran dotykowy LCD PixelSense TrueColor o grubości 12,5 mm, przekątnej 28 cali i proporcjach obrazu 3:2 (13,5 mln pikseli, 192 piksele na cal).
Komputer Surface Studio źródło: zrzuty ekranowe
Można go niemal położyć (pod kątem zaledwie 20 stopni do blatu). Komputer oferuje aż 32 GB RAM, 2 TB przestrzeni dyskowej oraz układ graficzny nVidia GeForce 980M. Surface Studio ma wbudowaną kamerę HD oraz kilka mikrofonów. Oczywiście można się z nim porozumiewać głosowo, wykorzystując asystenta głosowego Cortana.
192 ppi - jeden cal na ekranie Surface Studio jest dokładnie 1 calem w rzeczywistości
Ciekawą informacją dla profesjonalistów jest możliwość szybkiego przełączania się miedzy profilami kolorów przez dotyk ekranu (DCI-P3 na sRGB). W zestawie akcesoriów znalazł się Surface Dial. Ten specjalny kontroler po umieszczeniu na ekranie Surface Studio pozwala korzystać z dodatkowego menu, przykładowo wybierać kolory lub przybliżać obraz. Pracuje również poza ekranem, postawiony obok komputera. Wydaje się szczególnie przydatny dla grafików oraz projektantów. Sprzęt będzie dostępny również dla posiadaczy Surface Pro 3, Surface Pro 4 oraz Surface Booka.
Cenę komputera Surface Studio ustalono na 2999 dolarów. Pojawi się w limitowanej sprzedaży pod koniec tego roku.