Nadchodzi Bluetooth 5. Większy zasięg, szybkość i stabilność

Zakończono prace nad specyfikacją nowej wersji standardu bezprzewodowej komunikacji Bluetooth 5. Zmian w stosunku do obecnie obowiązującego Bluetooth 4.2 jest całkiem sporo. Pierwsze urządzenia wspierające nowy standard powinny zadebiutować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jak twierdzą członkowie Bluetooth Special Interest Group, organizacji odpowiedzialnej za opracowanie standardu, Bluetooth 5 zapewnia czterokrotnie większy zasięg, dwukrotny przyrost prędkości transferu, aż ośmiokrotny przyrost ilości transmitowanych informacji oraz mniejsze interferencje z innymi technologiami bezprzewodowej transmisji.

Nie ukrywają również, że głównym celem nowej wersji jest dostosowanie do rozwijającego się rynku urządzeń IoT (Internet of Things) oraz akcesoriów dla inteligentnego domu. Według szacunków analityków ABI Research, do 2021 roku nawet 48 mld urządzeń na całym świecie będzie podłączonych do internetu.

Największą bolączką dotychczasowych wersji Bluetooth zdecydowanie pozostawał mocno ograniczony zasięg oraz stabilność połączenia. Poruszając się po większym mieszkaniu (nie wspominając o domu) wielu użytkowników doświadczało problemów z transmisją dźwięku, przykładowo korzystając z bezprzewodowych słuchawek. Również w miejscach o dużym nasileniu innych technologii bezprzewodowych pojawiały się zakłócenia w komunikacji.

Zdaniem przedstawicieli Bluetooth SIG, za sprawą Bluetooth 5 możliwe stanie się objęcie całym zasięgiem nie tylko domów, ale również całych budynków, terenów na zewnątrz i zastosowanie technologii w przemyśle oraz przestrzeni komercyjnej. Niestety na razie nie ma co liczyć na polepszenie jakości dźwięku podczas odtwarzania muzyki lub rozmów przez Bluetooth. Najnowszy standard nie będzie miał wpływu na kompresję audio, opóźnienie oraz konsumpcję energii.

Więcej o: