Jak dbać o akumulatory w smartfonach - Poradnik

Nie wiecie jak dbać o baterię w telefonie, aby zachowala swoją pojemność jak najdłużej? My podpowiadamy. Oto kilka prostych kroków.

Obecnie smartfony mają ogromny "apetyt na prąd". Baterie - pomimo, że coraz bardziej pojemne - nie zapewniają długotrwałego działania urządzeń przenośnych. Z biegiem czasu telefon rozładowuje się coraz szybciej, bo niewłaściwie eksploatowane ogniwa szybko się zużywają. 

Jak zatem zadbać o baterie w telefonach, aby te wystarczyły na dłużej? Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, które powinny znacznie zwiększyć żywotność akumulatorów.

1) Zapomnij o efekcie pamięci

Kilka lat temu każdą nową baterię trzeba było sformatować, czy trzykrotnie powtórzyć cykl pełnego rozładowania i naładowania akumulatorów. To jednak dotyczyło ogniw niklowo-kadmowych, których obecnie w smartfonach się nie stosuje.

Od kilku lat w telefonach wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe, które nie wymagają formatowania. Co więcej, wielokrotne ładowanie od zera do 100 proc. jest dla nich bardzo szkodliwe.

2) Nie dopuść do całkowitego rozładowania

Najlepszą sytuacją dla baterii litowo-jonowych jest stan naładowania w przedziale 50 - 80 proc. Najlepiej jest więc podładowywać baterię gdy jej poziom zbliża się już do 50 proc.

To niestety nie zawsze jest możliwe, dlatego warto podładowywać telefon nawet kilka razy dziennie. Najlepiej nie dopuścić do spadku poziomu energii poniżej 20 proc., a tym bardziej do całkowitego rozładowania baterii. Kilkukrotne podładowywanie baterii jest zdecydowanie lepsze niż całkowite jej rozładowywanie i ładowanie do pełna.

Wiecznie rozładowany akumulator - utrapienie właścicieli smartfonówWiecznie rozładowany akumulator - utrapienie właścicieli smartfonów Fot. Flickr.com

3) Unikaj wysokich temperatur

Warto pamiętać także o odpowiedniej temperaturze ogniwa. Im jest cieplej tym bateria rozładowuje się szybciej. Oczywiście nikt nie mówi tu o trzymaniu telefonu w lodówce, jednak zamykanie go w samochodzie w słoneczny dzień nie jest najlepszym pomysłem. 

Szkodliwe dla baterii jest bardzo intensywne używanie baterii (np. gry) podczas ładowania baterii. Akumulator w telefonie nie działa na tej samej zasadzie co w laptopie, gdzie energia potrzebna do działania pobierana jest bezpośrednio z zasilacza, dzięki czemu komputer może działać z wyjętą baterią. w telefonie bateria jednocześnie pobiera i oddaje energię, przez co mocno się nagrzewa.

Warto też unikać ładowania indukcyjnego. Podczas takiego procesu również wydziela się sporo ciepła, nawet bez jednoczesnego korzystania z telefonu.

O czym jeszcze pamiętać?

Warto pamiętać też o używaniu oryginalnych (lub przynajmniej sprawdzonych) ładowarek. Najtańsze produkty mogą niestety nie zapewnić odpowiednich warunków do ładowania (np. duże skoki napięcia).

Nie ma także problemu z podłączaniem telefonu do ładowania na całą noc. Smartfon po naładowaniu akumulatora do pełna sam odcina dopływ energii, przez co nie trzeba bać się przeładowania baterii.

Więcej o: