CES 2017: Samsung prezentuje konkurenta dla OLED, laptopy i coś dla przeciwników Windows 10

Robert Kędzierski
Wczoraj przed północą Samsung zaprezentował na targach CES kilka swoich produktów. Najbardziej innowacyjne okazały się telewizory z technologią QLED. Ważnych nowości było znacznie więcej.

Samsung jest zdecydowanym liderem branży elektroniki użytkowej i robi wiele, by nie stracić tego tytułu. Na targach CES 2017 zaprezentował kilka produktów, które z pewnością można uznać za świeże, ciekawe, innowacyjne.

QLED czyli konkurencja dla OLED

Najważniejszym produktem zaprezentowanym przez koreańskiego giganta były telewizory wykorzystujące technologię QLED. Podobieństwo ze znanym OLEDem nie jest przypadkowe - w pewnym sensie jest to następca tej technologii. QLED ma łączyć najlepsze cechy kropki kwantowej i OLED. Jest to w zasadzie, według Samsunga, zupełnie nowa technologia wyświetlania obrazu, która, wedle Samsunga, znacząco polepsza zakres wyświetlania kolorów, ich głębię i jasność. Znacząco oznacza w tym wypadku 100 procent zakresu kolorów - co wyjaśnia poniższa grafika. Jednocześnie czerń jest czernią absolutną. Czy może jednak okazać się "jeszcze czarniejsza"? Może po prostu bardziej realistyczna? Zapewnienia Samsunga zweryfikują testy ekspertów. 

Według Samsunga QLED to najdoskonalsza technologia wyświetlania obrazuWedług Samsunga QLED to najdoskonalsza technologia wyświetlania obrazu Fot. Samsung

 

Czytaj też: Samsung pokazał nowe telewizory? To świetna wiadomość, bo te świetne urządzenia LG mogą wkrótce nieco potanieć. 

Zaprezentowana na targach CES 2017 modele Q7, Q8 i Q9 naprawdę robią olbrzymie wrażenie. Również ze względu na jeszcze cieńszą ramkę.

 

Samsung zaprezentował też specjalny kabel, który pozwala podłączyć urządzenia zewnętrzne takie jak konsole czy odtwarzacze BluRay. Jego najważniejszą cechą jest mały przekrój i elastyczność - wykonany ze światłowodu łatwo daje się ukryć na ścianie.

Nowości związanych z telewizorami jest więcej. Urządzenia Samsunga będą teraz znacznie łatwiej ze sobą współpracować. 

 

Laptopy dla graczy

Na konferencji CES 2017 zobaczyliśmy też dwa modele laptopów dla graczy  z serii Odyssey w wersji 15,6 i 17,3 cali to potężne maszyny wyposażone w kartę grafiki GTX 1050. Oparte na procesorach i7 (Kaby Lake) mogą korzystać z aż 32/64GB pamięci RAM. Dostępność modeli na naszym rynku, z którego Samsung się wycofał, nie jest jeszcze potwierdzona. 

Samsung OdysseySamsung Odyssey Fot. Samsung

Hybryda bez Windows  10

Kolejnym ważnym produktem były Chromebook Pro i Chromebook Plus. Nie korzystają z Windows 10, a z Chrome OS. Są to jednak pierwsze tego typu urządzenia, które mają dostęp do androidowego sklepu Google Play. 

Urządzenie stworzone we współpracy z Google ma ekran o przekątnej 12,3 cala (400 x 1600 pikseli), 4GB pamięci RAM i 32GB miesca na dane. Model Plus korzysta z procesora ARM, Pro z Core M3 (mógłby więc wykorzystywać Windows). 

Samsung zaprezentował Chromebooka Plus i Chromebooka ProSamsung zaprezentował Chromebooka Plus i Chromebooka Pro Fot. Samsung

Koreański gigant wyraźnie chce konkurować zarówno z Surface Pro jak i iPadem Pro. Dostęp do aplikacji i stylus mają sprawić wrażenie, że to sprzęty z tej samej półki. Dziś za wcześnie o tym przesądzać, wydaje się jednak, że Chrome OS dla sporej części użytkowników wciąż pozostaje tajemnicą, być może przez swoje ograniczenia. Dowodzą tego poniższe dane z grudnia 2016 r. 

Udział Chrome OSUdział Chrome OS Fot. StatCounter /Wikipedia

Sytuację może zmienić możliwość instalacji aplikacji z Google Play. Dzięki temu Chromebook Pro i Chromebook Plus z pewnością zyskują na funkcjonalności.

Samsung wciąż liderem

Konferencja Samsunga z pewnością nie była rozczarowaniem. Przedstawienie nowej technologii w telewizorach jest wystarczającym powodem, by uznać, że koreański gigant nadal znajduje się wśród liderów branży. Pozostałe urządzenia aż tak rewolucyjne nie są, można je jednak nazwać krokiem w dobrą stronę. Większy wybór. 

Więcej o: