Samsung Dex w Galaxy S8 może zmienić smartfon w normalny komputer. Microsoft znów da się wyprzedzić?

Robert Kędzierski
Według nieoficjalnych informacji jedną z funkcji Galaxy S8 będzie Samsung DeX. Ma sprawić, że smartfon zastąpi komputer. Czy Surface Phone wciąż może więc mieć sens? Jest jedna istotna różnica pomiędzy tymi pomysłami.

Samsung Galaxy S8 może być bardziej przełomowym urządzeniem, niż się tego spodziewaliśmy. Według niepotwierdzonych informacji smartfon będzie wyposażony w funkcję Samsung DeX. Jak donosi serwis MSPower ma służyć do wyświetlania obrazu na urządzeniach zewnętrznych. Bardziej wymowna jest jednak ilustracja, która przedostała się do sieci. 

Czytaj też: "Surface Phone przedefiniuje rynek" - zapowiada prezes Microsoft. 

Samsung DeX zmienia smartfon w komputer. Użytkownik będzie mógł podłączyć smartfon do monitora i używać go w trybie "komputerowy" - z czymś na wzór pulpitu, menu start. Wystarczy podłączyć klawiaturę i myszkę. 

Samsung DeX - nieoficjalne zdjęcie nowej funkcjiSamsung DeX - nieoficjalne zdjęcie nowej funkcji Fot. za mspoweruser.com

Surface Phone, czyli rewolucja Microsoft

W działaniu Samsung DeX przypomina więc tryb Contiuum stworzony przez Microsoft. Gigant z Redmond ma jednak w planie zaprezentowanie czegoś bardziej zaawansowanego - Surface Phone'a. Smartfon ma mieć możliwość działania na normalnym, pełnym Windows 10. Po podłączeniu do monitora, klawiatury i myszki też stałby się normalnym komputerem.

Co różni te pomysły? Systemy. Samsung DeX byłby komputerem opartym na Androidzie, Surface Phone miałby być komputerem obsługującym aplikacje takie jak Photoshop. To sugeruje, że rozwiązanie koreańskiego giganta jest bardziej konsumenckie, a amerykańskie biznesowe. 

Wiele wskazuje na to, że użytkownicy będą mieli w tym roku możliwość wyboru pomiędzy dwoma rewolucyjnymi rozwiązaniami. Microsoft znów da się wyprzedzić? 

Więcej o: