Sprzedawali pirackie klucze do produktów Microsoft. Zapłacą 600 tys. zł i odpracują szkodę

Robert Kędzierski
Sąd Rejonowy w Opolu wydał wyrok w sprawie handlu nielegalnymi kluczami aktywacyjnymi do produktów Microsoft. Sprawcy muszą oddać łącznie 600 tys. zł, zostali też skazani na ograniczenie wolności. To rekordowe odszkodowanie zasądzone w Polsce. Przestępcy wpadli, bo Microsoft monitoruje internet i dokonuje testowych zakupów w sklepach i na aukcjach.

W Sądzie Rejonowym w Opolu zapadł wyrok przeciwko osobom sprzedającym za pośrednictwem portali aukcyjnych kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft. Sprzedawano nieautoryzowane kopie programów opatrzone podrobionymi certyfikatami autentyczności. 

Czytaj też: Ten pomysł na rodzinny biznes nie spodobał się policji. Szajka sprzedająca pirackiego Windowsa rozbita. 

Sprawcy czynu muszą naprawić szkodę w łącznej wysokości ponad 600 tysięcy złotych. To rekordowe odszkodowanie zasądzone w Polsce. Ponadto zasądzono wobec nich karę ograniczenia wolności od 8 miesięcy do 1 roku, w ramach której muszą odbyć prace społeczne.

Coraz więcej nieświadomych użytkowników staje się ofiarami aukcji internetowych, na których sprzedaje się nielegalne produkty. W celu ochrony osób korzystających z naszego oprogramowania podjęliśmy działania na rzecz sprawdzenia faktycznego poziomu zagrożeń i przeciwdziałania temu procederowi w przyszłości”

– mówi Marcin Wesołowski z polskiego oddziału Microsoft. 

Klucze aktywacyjne nie dawały kupującym żadnych praw do używania produktów.

- precyzuje firma. 

Wiadomo jak wpadli przestępcy

Sprzedawcy wpadli, bo fałszywe klucze produktów zostały zakupione przez przedstawicieli Microsoft. Firma w zeszłym roku ogłosiła, że realizuje zakupy testowe w serwisach aukcyjnych i na stronach internetowych. Chce w ten sposób wyeliminować z rynku nieuczciwych sprzedawców i bezwartościowy dla konsumenta towar. 

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania to przestępstwo

Warto przypomnieć, że nielegalne korzystanie z licencjonowanego oprogramowania jest przestępstwem. Ściąganie nieautoryzowanych kopii programów i systemów wiąże się natomiast z ryzykiem infekcji groźnymi wirusami.