Sprzedawali pirackie klucze do produktów Microsoft. Zapłacą 600 tys. zł i odpracują szkodę

Robert Kędzierski
Sąd Rejonowy w Opolu wydał wyrok w sprawie handlu nielegalnymi kluczami aktywacyjnymi do produktów Microsoft. Sprawcy muszą oddać łącznie 600 tys. zł, zostali też skazani na ograniczenie wolności. To rekordowe odszkodowanie zasądzone w Polsce. Przestępcy wpadli, bo Microsoft monitoruje internet i dokonuje testowych zakupów w sklepach i na aukcjach.

W Sądzie Rejonowym w Opolu zapadł wyrok przeciwko osobom sprzedającym za pośrednictwem portali aukcyjnych kluczy aktywacyjnych do produktów Microsoft. Sprzedawano nieautoryzowane kopie programów opatrzone podrobionymi certyfikatami autentyczności. 

Czytaj też: Ten pomysł na rodzinny biznes nie spodobał się policji. Szajka sprzedająca pirackiego Windowsa rozbita. 

Sprawcy czynu muszą naprawić szkodę w łącznej wysokości ponad 600 tysięcy złotych. To rekordowe odszkodowanie zasądzone w Polsce. Ponadto zasądzono wobec nich karę ograniczenia wolności od 8 miesięcy do 1 roku, w ramach której muszą odbyć prace społeczne.

Coraz więcej nieświadomych użytkowników staje się ofiarami aukcji internetowych, na których sprzedaje się nielegalne produkty. W celu ochrony osób korzystających z naszego oprogramowania podjęliśmy działania na rzecz sprawdzenia faktycznego poziomu zagrożeń i przeciwdziałania temu procederowi w przyszłości”

– mówi Marcin Wesołowski z polskiego oddziału Microsoft. 

Klucze aktywacyjne nie dawały kupującym żadnych praw do używania produktów.

- precyzuje firma. 

Wiadomo jak wpadli przestępcy

Sprzedawcy wpadli, bo fałszywe klucze produktów zostały zakupione przez przedstawicieli Microsoft. Firma w zeszłym roku ogłosiła, że realizuje zakupy testowe w serwisach aukcyjnych i na stronach internetowych. Chce w ten sposób wyeliminować z rynku nieuczciwych sprzedawców i bezwartościowy dla konsumenta towar. 

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania to przestępstwo

Warto przypomnieć, że nielegalne korzystanie z licencjonowanego oprogramowania jest przestępstwem. Ściąganie nieautoryzowanych kopii programów i systemów wiąże się natomiast z ryzykiem infekcji groźnymi wirusami. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Sprzedawali pirackie klucze do produktów Microsoft. Zapłacą 600 tys. zł i odpracują szkodę
Zaloguj się
 • lukask73

  Oceniono 11 razy 11

  Od dawna marzyłem o tym, żeby się wreszcie dowiedzieć, jak wyglądają klucze nie nielanego oprogramowania, a tu pech — celowo rozmazali zdjęcie.

 • wasiliuk

  Oceniono 10 razy 6

  Pewnego rodzaju przyczyną jest sposób dystrybucji LEGALNYCH kluczy.
  Od wielu lat, właściwie od zawsze, nie było jednoznacznego dowodu zakupu legalnej licencji M$.
  Tzn. kupić można, ale klient końcowy nigdy nie ma pewności, że to oryginał.
  To dałoby się załatwić i to na dwa sposoby:
  1. jakiś "proof of entitlement" zabezpieczony niczym porządny banknot. Wówczas kupujemy "banknot" i można sprawdzić jego oryginalność. A posiadacz oryginalnego banknotu jest legalny i koniec.
  2. zakup elektroniczny, ale z procesem rejestracji wyłącznie w M$. Wyłącznie online.

  Niestety, ale w interesie M$ nie jest uszczelnienie systemu, bo ryzyko jest przerzucone na klienta.

 • twojposel

  Oceniono 8 razy 4

  A jakie kary przewiduje się dla Microsoftu, gdy w czasie ważnego spotkania biznesowego zamiast dostępu do komputera, ten nagle stwierdzi, że trzeba coś zaktualizować i zablokuje dostęp na kilka godzin?

 • mafjmafj3

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby tak karano piratow drogowych...

 • lukask73

  Oceniono 1 raz 1

  A czy piraci  m a j ą  600 tys. złotych? Jeśli nie, to nic nie zapłacą.

 • kchc

  0

  Pytanie, jak przed odpowiedzialnością ma się zabezpieczyć kupujący? Czy wystarczającym dowodem jest faktura? Czy trzeba posiadać oryginalne DVD z systemem plus jakieś naklejki? I najważniejsze pytanie: jaki dokument prawny (ustawa) te wymagania definiuje? Bo na razie to można jedynie znaleźć w sieci rozmaite opinie, które nie mają wartości prawnej.

 • misiek_kukurysiek

  0

  Aha. To ja tu chciałbym podziękować małemu mientkiemu za ostatnią aktualizacje W10. Po jakimś czasie udało mi się odzyskać system.

 • artus

  Oceniono 2 razy 0

  Jak były nielegalne, to czemu do cholery dało się aktywować ich produkty na tych kluczach??? Poza tym, co to za niezwykłe odkrycie, że trzeba monitorować allegro i sklepy internetowe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX