Zła wiadomość dla klientów Play. Sieć znów ogranicza prędkość internetu w roamingu krajowym

Kamil Mizera
To już drugi raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jak Play decyduje się na ograniczenie prędkości mobilnego internetu w roamingu krajowym swoim klientom. Tym razem o połowę.

Pierwszy raz Play wprowadził ograniczenia w grudniu 2016 roku, kiedy to prędkość mobilnego internetu w tej sieci w ramach krajowego roamingu spadła do 3 Mb/s. Tym razem fioletowy telekom postanowił zmniejszyć ją o 50 proc. do 1,5 Mb/s. 

Wiadomość ta nie przeszła bez echa, a na Twitterze Marcin Gruszka odpowiadał zaskoczonym tą informacją użytkownikom, że jest to wprawdzie ograniczenie, ale pozwala na korzystanie ze smartfona. 

Twitter @RzecznikPlayTwitter @RzecznikPlay zrzut ekranu

Również na oficjalnym blogu Play jego rzecznik odniósł się do sprawy, komentując, że 1,5 Mb/s to wprawdzie nieszczególnie dużo, ale wciąż pozwala na, np. oglądanie wideo w jakości DVD. Oprócz tego dość enigmatycznie odniósł się do powodów wprowadzenia ograniczenia:

Dlaczego wprowadzamy ograniczenia? Powodów jest kilka i nie będę wchodził w szczegóły, ale przy okazji coraz więcej klientów zaczyna korzystać z naszej własnej sieci, którą intensywnie rozbudowujemy. Sporo klientów jest na sztywno w zasięgu roamingu nawet jeżeli często to nie jest potrzebne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są klienci, którzy nie mają innego wyjścia.

Przypomnijmy, że roaming krajowy to usługa, dzięki której klienci Play mogą wciąż korzystać z mobilnego internetu, nawet jeżeli nie znajdują się w zasięgu nadajników tej sieci. Jest to możliwe dzięki temu, że Play wykorzystuje w tym celu, oczywiście za opłatą, nadajniki innych firm telekomunikacyjnych. W ten sposób może świadczyć usługi nawet tam, gdzie nie dociera ze swoim sygnałem.

Obniżenie prędkości internetu może więc wynikać z faktu inwestowania we własną infrastrukturę przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów dzierżawy nadajników u konkurencji. 

Nie zmienia to faktu, że wprowadzenie kolejnego ograniczenia raczej nie spotka się z aprobatą klientów sieci.

Więcej o:
Komentarze (86)
Zła wiadomość dla klientów Play. Sieć znów ogranicza prędkość internetu w roamingu krajowym
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 16 razy 8

  A inne sieci sa lepsze? Bronić play nie mam zamiaru, z netem od dawna w ping-ponga grają, ale przynajmniej nie miałem z nimi jaj jak w plusie, gdzie standardowo zawsze mi coś ekstra do umowy dopisywali i skrzynkę sms spamem zasypywali.
  Kłopot to nie jakość play, kłopot to raczej brak normalnej alternatywy, no chyba że coś się zmieniło.

 • pytlarro

  Oceniono 12 razy 8

  a to dlatego pewnie dzis zadzownila do mnie pani z play, z propozycja przedluzenia abonamentu, 4 miesiace przed koncem. Nie ma szans, czas sie pozegnac po 7 latach. Na dzialaczce nie mam zasiegu Play a w weekend chce poużywać komorki

 • jakis_gosc01

  Oceniono 2 razy 2

  Play wcale nie rozbudowuje własnej sieci, a nawet wręcz przeciwnie, zwija ją. Sam od ponad 2 lat korzystam z internetu Play. Zdecydowałem się na tą sieć, bo akurat w moim miejscu zamieszkania mieli bardzo dobry zasięg. Natomiast jakieś pół roku temu nagle zasięg drastycznie spadł, najprawdopodobniej wyłączyli BTS-a, którego miałem w linii prostej jakieś 100 metrów od mojego domu i dzięki któremu ten zasięg miałem bardzo dobry. I od pół roku cały czas zasięg mam tragiczny, a ostatnio nawet pogorszył się jeszcze bardziej. Jak składam reklamacje, to oczywiście wciskają mi kit, że wszystko działa jak należy i że żadnych zmian w mojej okolicy nie było. To gdzie jest zasięg? A z tego internetu korzystam w domu przez router stacjonarny, który stoi cały czas w jednym i tym samym pokoju.

 • radosny_franciszek

  Oceniono 1 raz 1

  na szczęście już od nich uciekłem

 • jace.k50

  Oceniono 3 razy 1

  Nic to nowego!. Jak to bywa - co tanie (do czasu), to potem okazuje się drogie! Ciekawym, jak teraz będzie się kształtował proces przenoszenia numerów do PLAY-a z innych sieci (podobno przypadków przejść do tej sieci było najwięcej).

 • Jedrzej Kowalski

  Oceniono 7 razy 1

  Play ma najdroższe abonamenty na rynku. do tego zupełnie olewa stałych klientów, skupiając się na nowych. Ja podziękowałem.

 • internauta2013

  Oceniono 3 razy 1

  też zrezygnowałem z Playa - nachalność i naciąganie na promocje, które tylko kosztują.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 3 razy 1

  Ja i tak dobijam do limitu 10 GB w kilka dni i mi szybkość spada do 1mb/s.

 • Dariusz Gawron

  Oceniono 13 razy 1

  Ale horrendalne sumy pieniędzy na reklamy umią wywalać!!! Nie wiem jak inni, ale dla mnie jeśli coś jest sprawdzone i dobre, to nie potrzebuje reklamy... najwyraźniej z siecią Play jest inaczej, żeby na klientach oszczędzać, a grube miliony płacić nierobom za reklamę!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX