Android O jednak nie będzie nazywać się Oreo? Być może Google zmienił zdanie

Co roku fani Androida próbują odgadnąć nazwę kolejnej wersji systemu z zielonym robotem. Tym razem ich przypuszczenia mogły być jednak błędne, bo w kodzie systemu znaleziono zupełnie inną nazwę.

Od wielu lat każda kolejna generacja Androida przybiera nazwę jednej ze słodkich przekąsek. Każda zaczyna się od kolejnej litery alfabetu. W przypadku Androida 5 był to Lollipop (lizak), Android 6 to Marshmallow, a wersję 7 nazwano Nougat.

Dla nadchodzącego Androida przypada więc litera O. Już jakiś czas temu udało się potwierdzić, że Google zdecyduje się oznaczyć kolejną wersję jako 8.0 (co nie zawsze jest takie oczywiste). Deweloperskie kompilacje systemu są już zresztą gotowe, jednak oficjalną nazwę systemu producent trzyma w tajemnicy do końca.

Po sieci krąży sporo plotek, jakoby kolejny Android miałby nosić nazwę "Oreo". Google już raz (w przypadku Androida Kit Kat) dogadał się z jednym z producentów słodyczy i wiele wskazywało na to, że tym razem może być podobnie.

Czytaj też: Android O już do pobrania. Naliczyliśmy 8 istotnych nowości

Fani tego rozwiązania mogą być jednak nieco zawiedzeni, ponieważ - wedle najnowszych przecieków - nowy Android będzie nazywać się zupełnie inaczej.

W kodzie Androida O dla deweloperów znaleziono bowiem frazę "oc-dev", gdzie skrót "oc" miałby oznaczać "Oatmeal cookie", czyli ciastko owsiane. Fragment ten pojawił się w kodzie wielokrotnie, co przekonało niektórych do tej teorii.

Taka nazwa pojawiła się już zresztą na jednym ze slajdów podczas prezentacji Androida 8 na Google I/O:

Być może zatem Google faktycznie rozważa taką nazwę. Prawdopodobne jest też, że Oatmeal cookie może być jedynie zabezpieczeniem na wypadek nieudanych rozmów z producentem Oreo. W przypadku Androida Kit Kat, Google zastanawiał się przecież także nad nazwą "Key Lime Pie".

Więcej o: