Apple pokaże aż TRZY nowe iPhone'y. Wszystko, co wiemy o nadchodzących smartfonach

Robert Kędzierski
W sieci pojawia się coraz więcej przecieków dotyczących nowych funkcji, które pojawią się w kolejnym iPhonie. Czas uporządkować ten zalew informacji.

Z licznych przecieków dotyczących kolejnego iPhone'a wyłania się coraz bardziej klarowny obraz. Pozwala nam uporządkować liczne doniesienia na temat planów Apple.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tym roku zobaczymy trzy nowe modele iPhone'a. Następców "siódemek" czyli 7S i 7S Plus oraz iPhone'a 8. Pierwszy z modeli ma mieć ekran o przekątnej 4,7 cala, "Plus" 5,5 cala. "Ósemka" ma być natomiast wyposażona w wyświetlacz OLED o przekątnej 5,8 cala.

iPhone 7S i 7S Plus mają być wyposażone w 2GB pamięci RAM, iPhone 8 w 3GB. Co istotne, pamięć ta ma być o 10-15 proc. szybsza, dzięki czemu zastosowanie iPhone'ów w AR i VR ma dawać lepsze efekty.

Spośród wielu doniesień najbardziej intrygują te dotyczące zupełnie nowego, jubileuszowego iPhone'a. Wszystko wskazuje na to, że czytnik linii papilarnych nie zostanie wbudowany w wyświetlacz. Ma go zastąpić innowacja, której nie ma jeszcze nikt - trójwymiarowe skanowanie twarzy przeprowadzane za pomocą sensora 3D umieszczonego z przodu. Ma on też pełnić dodatkową funkcję - ułatwiać korzystanie z rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że czytnik linii papilarnych zostanie przeniesiony na tylną obudowę. Wprowadzenie skanera twarzy nie wyklucza takiej możliwości. Bloomberg twierdzi, że sensor 3D zastąpi on dotychczasową metodę autentykacji, czyli TouchID.

Technologia skanowania 3D, na którą poza standardową kamerą składają się również dodatkowa kamera i laser na podczerwień, jest dużo bezpieczniejsza od skanowania 2D. Za sprawą zastosowania podczerwieni uniemożliwia próbę obejścia zabezpieczenia (przykładowo za pomocą zdjęcia twarzy użytkownika). Na podobnej zasadzie działa również system RealSense od Intela.

Zrezygnowanie z czytnika linii papilarnych w ekranie mogłoby być prawdą. Wcześniej docierały do nas doniesienia o tym, że Samsung zrezygnował z tego pomysłu. Okazało się bowiem, że ekran w miejscu, w którym jest czujnik odznacza się odmienną jasnością.

Czujnik 3D w iPhonie 8 świadczyłby natomiast o wprowadzeniu do smartfonu nowych funkcji związanych z VR i AR. Apple wciąż ma na tym polu zaległości względem konkurencji.

Czytaj też: Steve Jobs nie chciał iPhone'a. Kiedy zobaczył prototyp powiedział "Zabierzcie to".

Forbes informuje też, że iPhone 8 ma mieć najlepszy stosunek powierzchni do wielkości ramek (body ratio). Możliwe też, że obudowa telefonu będzie wykonana z takiego połączenia szkła i metalu, by możliwe było szybkie ładowanie bezprzewodowe.

iPhone 8 ma też wykorzystywać znaną z iPada technologię ProMotion zapewniającą oszczędność energii poprzez dostosowanie częstotliwości odświeżania ekranu.

Nowy smartfon Apple będzie miał też ulepszone głośniki stereo, port mini-jack jednak do iPhonów już nie wróci.

Nieoficjalnie przejściowe wersje iPhone'ów mają być zaprezentowane na przełomie sierpnia i września. Najbardziej oczekiwany iPhone 8 ujrzy światło w październiku bądź listopadzie.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: