Nowy iPhone? Dziękuję, postoję. Dwie trzecie smartfonów Apple sprzedanych w ciągu ostatniej dekady nadal w rękach użytkowników

Smartfony Apple mają już 10 lat, a jak wynika z danych zebranych przez analityków Newzoo aż 63 proc. dotychczas sprzedanych na świecie iPhone'ów jest nadal w użyciu. To oznacza niemal 728 mln urządzeń. Który z modeli może się pochwalić największym udziałem?

Do marca 2017 roku według raportów finansowych Apple na rynek trafiło w sumie 1,16 mld iPhone’ów. Tymczasem na kwiecień 2017 z danych pozyskanych przez analityków Newzoo wynika, że w rękach konsumentów znajduje się obecnie aż 728 mln telefonów koncernu z Cupertino.

Największa grupa aktywnych telefonów Apple (31,3 proc.) znajduje się w Chinach (około 228 mln urządzeń). W samych Stanach Zjednoczonych według szacunków Newzoo jest 120 mln iPhone’ów co daje 16,4 proc. udziału w globalnym rynku. Jaki model iPhone’a cieszy się obecnie największą popularnością?

Liczba sprzedanych smartfonów Apple na przestrzeni ostatniej dekadyLiczba sprzedanych smartfonów Apple na przestrzeni ostatniej dekady fot. Newzoo

Największy udział w światowym rynku smartfonów z iOS należy do poprzedniej generacji, czyli pochodzącego z 2014 roku iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus (razem 30 proc.). Kolejne 18 proc. zgarnia zaprezentowany w 2015 roku iPhone 6S. Dwa ostatnie wcielenia iPhone’a (7 oraz 7 Plus) mają globalnie 19 proc. udziału.

Najpopularniejsze aktywne modele iPhone'aNajpopularniejsze aktywne modele iPhone'a fot. Newzoo

Najwięcej użytkowników tych wersji mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz USA (po 27 proc.). W pierwszej piątce znajduje się również Japonia, Korea Południowa i Australia. Co ciekawe, w Chinach iPhone 7 i iPhone 7 Plus stanowią raptem 16 proc. wszystkich smartfonów Apple w kraju.

Czytaj też: Jak rodził się iPhone. Steve Jobs wcale go nie chciał. Kiedy zobaczył prototyp powiedział "Zabierzcie to" [FORMAT C:]

Wszystko wskazuje na to, że niecałe 50 proc. smartfonów Apple znajdujących się obecnie w użyciu (około 370 mln sztuk) pochodzi z 2014 lub wcześniejszych roczników. Na ile ten rozkład sił zmieni premiera iPhone’a 8? Przekonamy się o tym zapewne dopiero jakiś czas po wejściu sprzętu do sprzedaży.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o: