Consumer Reports cofa rekomendację dla Microsoft Surface. Powód? Problemy z niezawodnością

Kamil Mizera
Znana organizacja konsumencka - Consumer Reports - właśnie ogłosiła cofnięcie swojej rekomendacji dla niektórych urządzeń Microsoftu. To spory cios dla firmy, gdyż CR ma ugruntowaną renomę i duży wpływ, o czym przekonał się Apple.

Consumer Reports to organizacja non-profit, która na swoich sztandarach ma niezależność i walkę o dobro konsumenta. I ma w tej swojej misji blisko 80-letnie doświadczenie. Raporty tej organizacji odbijają się szerokim echem i niejednokrotnie doprowadzały firmy do łez i zmiany swoich produktów. 

Tym razem topór CR spadł na Microsoft. Ostatni raport organizacji cofnął rekomendację dla Surface Laptop (wersja 128GB i 256GB ) i Surface Book (wersja 128GB i 512GB). Co więcej, organizacja uznała, że w tym momencie nie może polecić żadnego laptopu od Microsoftu.

Co stało za cofnięciem rekomendacji?

CR przeprowadziło ankietę pośród blisko 90 tys. użytkowników laptopów i tabletów. Wśród tych, którzy korzystali z urządzeń z linii Surface blisko 25 proc. zgłosiło problemy, które pojawiały się pod koniec 2-letniego okresu użytkowania. Problemy te miały dotyczyć nagłego zawieszania się urządzeń, nieoczekiwanego wyłączania się oraz działania ekranów dotykowych. 

Na podstawie wysokiego odsetku negatywnych opinii organizacja uznała, że użytkownicy tych urządzeń mogą nie mieć pewności co do ich niezawodności. Co więcej, "wynik" Microsoftu był wyższy niż większości firm oferujących urządzenia w tej kategorii. Dlatego CR nie mogło podtrzymać swojej rekomendacji.

Microsoft odpowiada

W przesłanym emailem do CR oświadczeniu firma stwierdziła, że jej wewnętrze dane zebrane na podstawie zwrotów oraz z centrów pomocy technicznej znacząco różnią się od wniosków organizacji konsumenckiej. Jak stwierdził Microsoft:

Nie wierzymy, że te wyniki dokładnie odzwierciedlają prawdziwe doświadczenia właścicieli Surface'ów czy odzwierciedlają poprawę wydajności i niezawodności, która następuję z każdą kolejną generacją Surface'ów.

Tym samym Microsoft wyraził dość enigmatyczny, ale jednak sprzeciw wobec opinii Consumer Reports. Zabrakło w nim jednak jakichkolwiek liczb i danych, mogących potwierdzić słowa firmy.

Oczywiście, mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której jedna strona, na podstawie opinii użytkowników (które mogą nie być w 100 proc. zgodne z rzeczywistością) stwierdza, że problem jest. Z kolei druga strona, która dysponuje twardymi danymi, ale się nimi nie dzieli - nie zgadza się z opinią tej pierwszej. Pośrodku tej sytuacji jest z kolei konsument, który musi zdecydować, czy bardziej ufa jednej czy drugiej stronie.

Nie zmienia to jednak faktu, że z opinią CR muszą liczyć się nawet najwięksi, co odczuł na swojej skórze Apple. Firma z Cupertino też straciła na jakiś czas rekomendację dla swojego najnowszego MacBooka Pro. Problemem było niezwykle krótkie działanie tego laptopa na baterii, nie zbliżające się nawet do deklarowanych wartości. Pod wpływem CR Apple żwawiej zaczęło szukać przyczyny problemu, którym okazał się bug w Safari. Przy jego identyfikacji Apple współpracowało z organizacją, pokazując tym samym, że jej zdanie ma dla giganta znaczenie. 

Apple odrobiło już swoją lekcję. Teraz ruch jest po stronie Microsoftu.

Więcej o: