Google tworzy nowe Street View. Lepsze kamery i sztuczna inteligencja

Robert Kędzierski
Dziesięć lat po uruchomieniu usługi Street View Google postanowił zmienić sposób tworzenia swojej interaktywnej mapy. Na ulice miast wyjechały samochody wyposażone w nowe kamery i potężniejszą sztuczną inteligencję.

Street View to jedna z tych usług Google, która zrewolucjonizowała nasz sposób korzystania z internetu. Google postanowił, że po dekadzie od jej uruchomienia, 7 lat po jej wprowadzeniu na dużą skalę, czas sięgnąć po nowe narzędzia.

W sierpniu na ulice miast wyjechały charakterystyczne samochody Google wyposażone w nowe kamery. Do tworzenia map wystarczą już tylko dwa urządzenia - wcześniej było ich więcej. Ograniczenie ilości kamer sprawi, że algorytmom Google będzie łatwiej przetwarzać obraz. Ułatwi to też zadanie algorytmom. Sztuczna inteligencja ma bowiem na nowo zindeksować rzeczywistość sfotografowaną przez przyczepione do samochodów aparaty. Umożliwi to też fakt, iż zdjęcia będą po prostu ostrzejsze. 

Inteligentne Steet View

Nowe Street View będą jednak znacznie bardziej inteligentne. Usługa Google umożliwi odpowiedź na bardziej skomplikowane pytania, oparte na naturalnym języku i połączone z informacjami uzyskanymi przez Asystenta Google. 

Czytaj też: Napisał kontrowersyjny list i stracił pracę w Google. 

Historia Street View sięga roku 2004. Pierwszy samochód z zamontowaną kamerą 360 stopni wyjechał pod koniec roku 2006. Na pojawienie się samochodów Street View w naszym kraju musieliśmy czekać aż do 2011 roku. Google objechało całą Polskę, dzięki czemu możemy cieszyć się widokiem ulic np. planując wycieczki. Google jest w trakcie aktualizowania zdjęć z polskich miast, a cała akcja ma potrwać do października.

Google Maps to jedna z tych usług Google, która łączy świat wirtualny i rzeczywisty. Dzięki dokładniejszym zdjęciom i nowym algorytmom usługa z pewnością stanie się bardziej przydatna na co dzień. Niestety, jak wyjaśnia Engadget, na efekty prac przyjdzie nam poczekać kilka lat. 

***

Więcej o:
Komentarze (6)
Google stworzy nowe Street View. Lepsze kamery i sztuczna inteligencja
Zaloguj się
 • sprockett

  Oceniono 5 razy 3

  " Ograniczenie ilości kamer sprawi, że algorytmom Google będzie łatwiej przetwarzać obraz. Ułatwi to też zadanie algorytmom. Sztuczna inteligencja ma bowiem na nowo zindeksować rzeczywistość sfotografowaną przez przyczepione do samochodów aparaty. Umożliwi to też fakt, iż zdjęcia będą po prostu ostrzejsze."

  Czytacie to co piszecie?

 • paczacz

  Oceniono 2 razy 2

  Inteligencja... A skrót PGR zrozum?

 • censorship_of_the_press

  0

  Pieniądze wyrzucone w błoto.30% adresów w Google jest nieaktualnych. Zanim te zdjęcia będą gotowe widok ulicy będzie już nieaktualny.
  I przestańcie codziennie pisać o sztucznej inteligencji, bo niedobrze się robi. Takie coś istnieje tylko w waszych głowach redakcyjnych. Na razie istnieją tylko programy lepsze i gorsze zależy kto je pisze. Program sam nie może myśleć ani komputer i pewnie nigdy nie będzie potrafił, bo człowiek nie poznał jak działa jego móżg więc jakim cudem miałby stworzyć coś na swój obraz i podobieństwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX