iPhone 8 i iPhone 8 Plus - nowe smartfony Apple mają to, na co długo czekaliśmy

Robert Kędzierski
Podczas dzisiejszej konferencji Apple zaprezentował trzy nowe modele iPhone'a. Gwiazdą wieczoru jest oczywiście iPhone X, ale iPhone 8 i iPhone 8 Plus również są godne uwagi. To prawdopodobnie najlepsze smartfony do kręcenia wideo na rynku.

Apple zaprezentował następców obecnej "siódemki" - iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus. Zamiast dodać "S" do nazwy, co sugerowałoby, że mamy do czynienia z modelem przejściowym, gigant zdecydował się na nazwę, która odzwierciedla skalę zmian. 

Bezprzewodowe ładowanie - na to czekaliśmy

iPhone 8 umożliwi ładowanie bezprzewodowe. I to w rozpowszechnionym standardzie Qi, co powinno sprawić, że do ładowania iPhone'a nie trzeba będzie ładowarki Apple. 

Bezprzewodowe ładowanie iPhone'a 8Bezprzewodowe ładowanie iPhone'a 8 Fot. Apple

Niewiele zmian w wyglądzie

Z zewnątrz nowe iPhone'y przypominają zeszłoroczne modele. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie szkła do obudowy. iPhone'a 8 wyposażono w w ekran Retina HD o przekątnej 4,7 cala i proporcjach 16:9. iPhone 8 Plus jest oczywiście znacznie większy - tu przekątna ekranu wynosi 5,5 cala.

Potężniejszy procesor

iPhone'a 8 i 8 Plus wyposażono w nowatorski układ A11 Bionic (sześciordzeniowy). Użytkownik ma do dyspozycji 32, 128 lub 256 GB miejsca na dane. Przedni aparat wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli, a główny aparat - 12 megapikseli (w modelu Plus jest on podwójny). Co ważne wyposażono go również w nowy sensor.

appleapple screen

Najlepszy smartfon wideo na rynku?

iPhone 8 nagrywa wideo w rozdzielczości 4K i to 60 klatek na sekundę, co czyni iPhone'a pretendentem do najlepszego smartfona w tej kategorii. W rozdzielczości Full HD tryb slow motion zyska aż 240 klatek na sekundę. A11 jest o 25 proc. szybszy od układu A10, ale procesy wielowątkowe są szybsze aż o 70 proc. Układ graficzny również uległ znacznemu przyspieszeniu: 30 proc. szybszy układ przy zużyciu 1/2 energii. 

Ulepszono Portrait Lighting - aparat sam oddziela fotografowany obiekt od tła. Algorytmy ulepszają zdjęcie wykonane w trybie portretowym automatycznie -  rozświetlą naszą twarz i pozwolą poprawić zdjęcie w czasie rzeczywistym.

iPhone 8 zyskał też wsparcie dla rzeczywistości rozszerzonej. Przykładem  jest identyfikacja zawodników podczas oglądania meczu na żywo. Apple wprowadza też gry oparte na rzeczywistości rozszerzonej. Telefon będzie wyświetlał w czasie rzeczywistym cyfrową rzeczywistość umożliwiając rozgrywkę polegającą na przemieszczaniu się w przestrzeni. 

Dostępność i ceny

Polskie ceny iPhone'a 8 i iPhone'a 8 PlusPolskie ceny iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus Fot. Apple

iPhone 8 będzie dostępny za  699 dol., model iPhone 8 Plus 799 dol. Polskie ceny to odpowiednio: iPhone 8 (64 GB) - 3 479 zł, iPhone 8 (256 GB) - 4 229 zł, iPhone 8, Plus (64 GB) - 3 979 zł, iPhone 8 Plus (256 GB) - 4 279 zł.

Przedsprzedaż ruszy 15 sierpnia, urządzenia będą dostępne 22 września. Jednocześnie Apple zapowiedziało też wprowadzenie iOS 11 - zostanie zaprezentowany 19 września. 

---

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o: