Używasz Google Chrome? Nowy Firefox Quantum może cię skłonić do przesiadki. Ma być znacznie szybciej

Daniel Maikowski
Mozilla zapowiada prawdziwą rewolucję. Już w listopadzie odbędzie się premiera przeglądarki Firefox Quantum, która ma być nawet dwukrotnie szybsza od poprzedniczki. Czy Google ma powody do obaw?

Nowa nazwa, nowe logo, nowy layout i nowy silnik. Firefox Quantum ma być dla Mozilli zupełnie nowym otwarcie, a twórcy przeglądarki nie kryją swoich ambicji.

Najświeższa wersja Firefoksa oznaczona numerkiem 57 ma zadebiutować w połowie listopada, ale już teraz ci najbardziej niecierpliwi mogą pobrać jej wersję beta.

Firefox QuantumFirefox Quantum fot. Mozilla

Szybsza i wydajniejsza

Jakie zmiany wprowadza Firefox Quantum? Przede wszystkim ma być dwukrotnie szybsza od ostatniej stabilnej wersji Firefoksa (56), co twórcy starają się udowodnić prezentując wyniki testu przeprowadzonego w benchmarku Speedometer 2.0.

Swoją szybkość Firefox zawdzięcza przebudowanemu silnikowi CSS, który napisano z wykorzystaniem języka Rust. Firefox Quantum ma być pierwszą na rynku przeglądarką, która do przetwarzania CSS wykorzystuje kilka rdzeni procesora jednocześnie.

Nowa przeglądarka ma być również zdecydowanie mniej "pamięciożerna" i zużywać nawet o 30 proc. mniej RAM-u niż w przypadku konkurencyjnego Google Chrome.

Firefox QuantumFirefox Quantum fot. Mozilla

Inna nowość dotyczy priorytetu ładowania się kart w przeglądarce. Teraz aktywna karta będzie ładować się priorytetowo, a następnie aplikacja będzie doczytywać karty w tle.

Twórcy chwalą się również, że rozwiązali 486 mniejszych i większych problemów, które pojawiały się w poprzednich wersjach przeglądarki, co także ma zwiększyć wydajność.

To nie koniec zmian. Firefox Quantum to również nowy interfejs Photon, dzięki któremu nawigowanie po przeglądarce ma być wygodniejsze i bardziej intuicyjne, Nowy Firefox jest mocno zintegrowany z aplikacją Pocket, która niedawno trafiła w ręce Mozilli.

 

Mozilla nie omieszkała porównać nowej przeglądarki z jej rywalem - Google Chrome. W przeprowadzonym teście Firefox Quantum jest widocznie szybsza, ale lepiej poczekać na niezależne testy, na które przyjdzie czas po premierze finalnej wersji przeglądarki.

Premiera Firefox Quantum odbędzie się już 14 listopada br. Nowa przeglądarka Mozilli będzie dostępna dla użytkowników Windowsa 10, MacOS-a, Androida oraz iOS-a.

Więcej o: