Google prezentuje Pixel 2 i Pixel 2 XL. Ekran i aparat mają być "niespotykane w tej klasie"

Robert Kędzierski
Google zaprezentował dziś nowe smarfony z serii Pixel - Pixel 2 i Pixel 2 XL. Obiecuje możliwości ekranu i aparatu niespotykane w tej klasie. Umiejętności sztucznej inteligencji również wzrosną, ale z tego akurat Polacy w zasadzie nie skorzystają.

Podczas dzisiejszej konferencji Google zaprezentował nowe smartfony z serii Pixel. Pixel i i Pixel 2XL zostały zmodyfikowane w dość znacznym stopniu. Na  największą uwagę zasługuje nowa technologia zastosowana w ekranie, a także nowy sposób na stabilizację obrazu i uzyskanie trybu portretowego. 

Google Pixel 2

Smartfon wyposażono w 5-calowy ekran OLED (FullHD), układ Snapdragon 835 i 4GB RAM. Urządzenie działa w oparciu o najnowszy system Google - Android 8.0 Oreo. 

Pixel 2Pixel 2 Fot. Google

Pixel 2 XL - ekran ma nas powalić dzięki tej technologii

Google przekonuje, że ekran w Pixelu 2 XL zapewni jakość wyświetlania kolorów niespotykaną u konkurencji. 6-calowy wyświetlacz AMOLED (wykonany w technologii P-OLED) o rozdzielczości 2560x1440 pikseli ma zapewnić niezwykle żywe kolory i głęboką czerń. Dzięki temu smartfon Google ma być również doskonały do zastosowań związanych z rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną. 

Oba urządzenia są do siebie zbliżone pod względem designu - proporcje ekranu to 18:9. Smartfon wyróżnia się wyraźnym odcięciem kolorystycznym w górnej części, zaokrągleniami obudowy i kolorowym przyciskiem bocznym. Nie zabrakło też zmian podążających za najnowszymi trendami - ramki Pixel 2 i Pixel 2 XL są wyraźnie smuklejsze. Chociaż nie tak smukłe jak w LG V30 czy Galaxy S8. 

W obu smartfonach znajdziemy też czytnik linii papilarnych umieszczony z tyłu. Klasa szczelności nowych Pixeli to IP67. Pojemność akumulatora to odpowiednio 3450 mAh i 3550 mAh. Zaledwie 15 minut ładowania ma zapewnić działanie urządzeń przez 7 godzin. 

Google w centrum smartfonu

Pasek wyszukiwania znajduje się u dołu ekranu nie na środku. Pozostaje na miejscu podczas przewijania ekranu. Jest więc centrum, w którym wyszukać można nie tylko informacje, ale i kontakty czy wiadomości. 

Zmiany w interfejsie smartfona PixelZmiany w interfejsie smartfona Pixel Fot. Google

Google, zgodnie z zapowiedziami, wprowadza funkcje Edge, dzięki której smartfon odpowiada na ściskanie bocznych krawędzi. Można w ten sposób wywołać funkcje aparatu, odtworzyć muzykę czy połączyć się z inteligentnymi urządzeniami.

Google Pixel staje się też lepszym asystentem podróży - za pomocą jednej komendy można poprosić smartfon, by uruchomił nawigację prowadzącą do domu. Asystent odczyta też istotne informacje, a także pozwoli w łatwy sposób przesłać wiadomość do wybranej osoby. 

Pixel 2 ma być świetnym asystentem podróżyPixel 2 ma być świetnym asystentem podróży Fot. Google

Asystent identyfikuje rzeczywistość

Dzięki funkcji Lens asystent pozwala w naturalny sposób zrozumieć, że chcemy wyszukać informacje na jakiś temat. Wystarczy skierować smartfon na obiekt: plakat, ogłoszenie, urządzenie, a asystent wyświetli informacje zależne od kontekstu. Wyszuka więc nr telefonu z ogłoszenia, recenzję oglądanej książki czy filmu, którego plakat oglądamy. Rozpozna artystę, który namalował obraz wiszący na ścianie. 

Asystent Google rozpoznaje fotografowane obiektyAsystent Google rozpoznaje fotografowane obiekty Fot. Google

Google chce też, by smartfony Pixel były pośrednikiem pomiędzy realną a cyfrową rzeczywistością. Układanie wirtualnych klocków LEGO, czy granie w gry wykorzystujące technologią ma być bardziej wydajne. 

Aparat w smartfonach Pixel ma być zoptymalizowany do celów rzeczywistości rozszerzonej. Ma to oznaczać dokładniejsze "skanowanie" rzeczywistości w celu naniesienia na nią warstwy cyfrowej.

Google Pixel 2 i ARGoogle Pixel 2 i AR Fot. Google

Lepszy aparat

Google twierdzi, że aparaty w smartfonach Google Pixel są w stanie wykonać zdjęcia i filmy najlepsze w tej klasie. Dwunastupikselowy aparat o przysłonie f/1.8 jest też w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości 4K.

Najciekawsze jest jednak to, że  Google zastosował podwójny sensor. Dzięki niemu zamiast wykorzystywać do trybu portretowego podwójny aparat Google wykorzystuje tworzenie głębi oparte na "doświadczeniu" swoich algorytmów. Optymalizacja obrazu ma charakter hybrydowy - jednocześnie software'owy i sprzętowy. 

Aparat Google wykorzystuje podwójny sensor do tworzenia głębiAparat Google wykorzystuje podwójny sensor do tworzenia głębi Fot. Google

Czytaj też: Google pokazał nową odsłoną sztucznej inteligencji

Dostępność i ceny

Smartfony Google, podobnie jak w przypadku pierwszej wersji, dostępne będą w kilku krajach - w Europie m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. Do wyboru będą trzy wersje kolorystyczne: “Just Black”, “Kinda Blue” oraz "Black & White". Pixel 2 wyceniono na 649 dol., Pixel 2 Xl na 849 dol. 

Najbardziej interesujące w nowych Pixelach z polskiej perspektywy wydają się ekran i aparat. Korzystanie z inteligentnego asystenta może być w Polsce utrudnione - Pixele nie będą u nas oficjalnie dostępne. Premiera urządzeń jest jednak istotna, bo przybliża nas do momentu, w którym sztuczna inteligencja odpowiedzialna za rozpoznawanie obiektów i rozumienie naszych oczekiwań będzie potężniejsza. 

***

Google stworzył prawdziwy zaczarowany ołówek? Możliwości tego urządzenia są niezwykłe

Więcej o: