Przestępcy wykradli dane klientów operatora telekomunikacyjnego. Sprzedawali je konkurencji

Dane wykradali pracownicy firmy marketingowej i call center. Policję zawiadomił operator, który sam wykrył nietypowy ruch. Zatrzymano czterech mężczyzn.

Podejrzani pracownicy firmy marketingowej i call center, którzy mieli autoryzowany dostęp do danych osobowych klientów T-Mobile wykorzystywali je do nieuprawnionych celów. Informacje przekazywane były konkurencyjnemu operatorowi.

Proceder udało się ujawnić dzięki czujności systemów bezpieczeństwa poszkodowanego operatora, które wykryły nietypowo duży ruch ze strony pracownika jednego z partnerów biznesowych. T-Mobile złożyło zawiadomienie do prokuratury i GIODO.

Służby ustaliły, że podejrzani wykonywali "prace" na zlecenie jednego z konkurencyjnych operatorów za które otrzymywali stałe wynagrodzenie.

Postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową.

- czytamy w komunikacie policji.

Przeszukano mieszkania prywatne i firmy na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego, w wyniku których zatrzymano czterech mężczyzn zamieszanych w proceder.

Ustalono m.in. hasła do serwerów, na których przestępcy zapisali skradzione dane, które zostały już zabezpieczone. Policja weszła także w posiadanie urządzeń i oprogramowania użytego w procederze, a także dokumentacji księgowej.

Sprawcom grozi do 3 lat więzienia. Policja nie wyklucza, że dane mogły pochodzić także od innych podmiotów.

---

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o: