Grafen w bateriach smartfonów pozwoli naładować je pięciokrotnie szybciej. To może być rewolucja

Grafen może się wkrótce znaleźć w bateriach smartfonów i dzięki niemu litowo-jonowe akumulatory będzie można naładować dużo szybciej. Przy okazji zastosowanie tego materiału powoduje wzrost ich pojemności o nawet 45 proc.

Jeśli obecnie bateria w smartfonie potrzebuje około 90 minut na uzyskanie pełnego stanu naładowania, po zastosowaniu grafenowej powłoki czas ten zostanie skrócony do raptem kilkunastu minut. Co istotne, rozwiązanie nie spowoduje ograniczenia żywotności ogniwa. Według inżynierów z Samsunga pracujących nad technologią, po testach 500 cykli ładowania pojemność takiej baterii pozostaje nadal na wysokim poziomie - 78 proc.

Pokrycie warstwą grafenu (tzw. graphene balls) rzekomo poprawi zarówno stabilność, jak i przewodnictwo między poszczególnymi elementami baterii. Obecnie stosowane technologie szybkiego ładowania zazwyczaj wymagają przynajmniej godziny czasu na uzupełnienie energii z poziomu całkowitego rozładowania do pełna.

Wygląda na to, że rewolucja jaką przyniesie ze sobą zastosowanie grafenu może ten krajobraz wkrótce drastycznie zmienić.

Czytaj też: Samsung może pokazać światu Galaxy S9 i S9+ już w styczniu przyszłego roku. Czeka nas sporo niespodzianek

Technologia, nad którą pracuje Samsung Advanced Institute of Technology jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie testów, a to oznacza, że nie ma co liczyć na szybki debiut rynkowy. Jest mało prawdopodobne, żeby nowe smartfony, których premierę zaplanowano na przyszły rok mogły już korzystać z niezwykłych właściwości grafenu. Wiemy natomiast, że Koreańczycy zgłosili już stosowne wnioski patentowe w USA.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (36)
Grafen w bateriach smartfonów pozwoli naładować je pięciokrotnie szybciej. To może być rewolucja
Zaloguj się
 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 16 razy 14

  Oczywiście nie w Polsce powstała ta technologia... my będziemy mogli jedynie handlować i utylizować złom. Bo lepiej się uczyć religii niż matematyki i fizyki.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 11 razy 9

  O rewolucji w bateriach można przeczytać mniej więcej co tydzień. Są już ogniwa paliwowe, baterie elastyczne, sodowo-jonowe, piankowe, aluminiowo-grafitowe, itd. Nawet jeśli w laboratoriach są to obiecujące rozwiązania to od komersyjnych zastosowań dzielą nas jeszcze dziesięciolecia. Osobiście bardzo wątpię, aby w ciągu kolejnych 10 lat była jakaś wielka rewolucja. Jedyne czego możemy być pewni to że PiS rozpi'erdala nasz kraj.

 • Janusz Kot

  Oceniono 2 razy 2

  Duda,czyli Czop i Bigda w jednym,już w ub roku krzyczał "kto zezwolił na sprzedaż tego polskiego wynalazku ,jakim jest grafen ?"
  Jak zwykle kłamał,to nie w Polsce wynalezli,a w UK, i nie Polacy,a Ruski.
  Ciemny lud /suweren/ nie takie rzeczy kupił.

 • f1909

  Oceniono 2 razy 2

  A co słychać u naszych Grafenologów ? -- Czy wreszcie mają jakiś konkretny produkt ? -- Czy wciąż sprzedają tylko tzw. " Samples " ( różnej wielkości próbki tego materiału ) ?

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  A o ile szybciej będą się rozładowywać ? I czy kiedykolwiek jeszcze będzie można wymienić baterię w smartfonie ?

 • baramboo

  Oceniono 1 raz 1

  „Smartfona naładujesz 5 razy szybciej”
  A samochoda też naładuję 5 razy szybciej?

 • fletniapana

  Oceniono 1 raz 1

  A co tam słychać z perowskitami?

 • g.lesio

  Oceniono 3 razy 1

  ble, ble, ble.
  Ktoś podaje ,że gdzieś coś się testuje i że wyniki są rewelacyjne i co z tego - badania a wdrożenie do produkcji to dwie rzeczy, które rzadko są połączone ze sobą. Najpierw trzeba policzyć ile to będzie kosztować, zastanowić się czy to się przyjmie i jeszcze kupa innych rzeczy.
  Ale pismaki jak coś gdzieś przeczytają nie zawsze zresztą ze zrozumieniem z byle czego starają się zrobić sensację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX