Lektura w smartfonie, za darmo, dla wszystkich. Rządowa strona z książkami i audiobookami już dostępna

Robert Kędzierski
Ministerstwa Cyfryzacji i Rozwoju poinformowały o uruchomieniu nowej strony, na której będzie można wypożyczyć cyfrowe książki i audiobooki. Z bazy lektur będą mogli korzystać nie tylko uczniowie.

Po lektury szkolne nie trzeba już będzie udawać się do biblioteki czy księgarni. Wiele najpopularniejszych tytułów będzie można wypożyczyć online za pomocą nowej witryny uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji, kierowane przez Annę Streżyńską i Ministerstwo Rozwoju, na czele którego stoi Mateusz Morawiecki. 

Pod adresem lektury.gov.pl znalazła się baza 700 utworów literackich i 200 audiobooków (niestety, sporo z nich to krótkie wiersze, choć znajdą się i powieści, np. "Chłopi"). Treści można wyszukiwać podając nazwisko autora. Katalog można też segregować podając np. gatunek, epokę czy format pliku.

Wśród darmowych zasobów są utwory najważniejszych polskich autorów na przestrzeni stuleci - Sienkiewicza, Mickiewicza, Żeromskiego, Krasickiego, Fredry, Słowackiego, Orzeszkowej, Kochanowskiego, Reymonta, Prusa, Norwida itd. Są też lektury autorstwa m.in. Sofoklesa ("Antygona"), Moliera, Schulza, Dumasa czy Homera, a także np. "Mikołajek" Rene Goscinny'ego, "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara Szafa" C.S. Lewisa czy "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina.

Odnalezioną pozycję można wyświetlić bez ściągania - na stronie komputera czy smartfona. Jeśli utwór jest dostępny również w formacie audio można go od razu odsłuchać. Plik można też otworzyć w zewnętrznej aplikacji obsługującej e-booki. W sekcji pobierania znajdziemy zazwyczaj kilka formatów (PDF, Mobi, Epub) oraz plik Mp3.

Jeden z utworów dostępny na stronie lektury.gov.plJeden z utworów dostępny na stronie lektury.gov.pl lektury.gov.pl

Witryna powstała m.in. przy współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju, NASK, fundacji Nowoczesna Polska, Fundacji Widzialni. 

Czytaj też: Czytanie na smarfonie? Nigdy nie było tak intuicyjne. 

W tej chwili nowy rządowy serwis działa w wersji beta - ma być uruchomiony w pełni po zakończeniu bieżącego roku szkolnego. Uczniowie i rodzice mogą jednak korzystać z zasobu Wolne Lektury, prowadzonego przez fundację Nowoczesna Polska. W zbiorach znajduje się ok. 4400 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Fot. OnyxFot. Onyx Fot. Onyx

Publikacje umieszczone w systemie są dostępne w wielu formatach, które rozpoznają aplikacje do czytania książek na smartfony i tablety. Można je też wypożyczyć za pomocą czytników ebooków. 

Lektury są też dostępne w serwisie Publio - w dziale "Lektury Wszech Czasów". Większość z nich dostępna nawet za 3 zł. 

Uruchomienie rządowego portalu z lekturami jest dobrym krokiem, by zwiększać zainteresowanie literaturą. I to nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Każda inicjatywa ułatwiająca dostęp do wartościowych dzieł literackich jest warta wsparcia. 

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: