Duża luka w procesorach Intela. Trzeba aktualizować wszystkie systemy operacyjne. Możliwy spadek wydajności

Początek nowego roku okazuje się mocno pechowy dla jednego z topowych producentów procesorów. Niebezpieczna luka wykryta we wszystkich układach Intela produkowanych w ciągu ostatniej dekady wymaga aktualizacji Linuksa i Windowsa. To jeszcze nie koniec kłopotów.

W telegraficznym skrócie - problemy, o których donosi serwis The Register, dotyczą wykrycia nieautoryzowanego dostępu najróżniejszych aplikacji do zabezpieczonych rejonów w pamięci jądra systemu operacyjnego (tzw. kernela).

Luka może poważnie zakłócić funkcjonowanie nie tylko prywatnych komputerów, lecz także maszyn firm korzystających z usług wirtualizacji od Amazonu, Microsoftu oraz Google. Ze względów bezpieczeństwa większość informacji o zagrożeniu utrzymywana jest nadal w tajemnicy.

Aby usunąć wspomnianą lukę niezbędna jest aktualizacja na poziomie systemowym. Odpowiednie łatki zostały już przyszykowane dla wszystkich największych platform (Windows, Linux oraz macOS), a ich rozesłanie do użytkowników to kwestia najbliższego tygodnia. Niestety niosą one ze sobą efekt uboczny. Nałożenie dodatkowej warstwy izolującej jądro systemowe od aplikacji obciąża procesor i może spowodować spadek jego wydajności o nawet 30 proc.

Do sprawy opisanej przez The Register odnieśli się również przedstawiciele bezpośredniego konkurenta, czyli AMD. Mikroarchitektura ich procesorów rzekomo nie pozwala na podobne działania, nie jest zatem podatna na potencjalne ataki z użyciem wspomnianej wyżej luki. Co ciekawe, firma zaleca mimo wszystko zastosowanie najbliższych aktualizacji bezpieczeństwa również w przypadku komputerów z CPU od AMD.

Czytaj też: Eksperci załamują ręce: jeśli masz taki procesor twój komputer może zostać przejęty przez USB

Warto pamiętać, że łatka wpłynie na wydajność wszystkich procesorów opartych o architekturę x86, zatem teoretycznie również tych od AMD. Na ostateczne wpływ aktualizacji systemowych na wydajność procesorów Intela oraz AMD musimy jeszcze zaczekać. Dużo zależy tu bowiem od konkretnego scenariusza funkcjonowania komputera i dodatkowych informacji o samym zagrożeniu.

AKTUALIZACJA [4 stycznia 10:20]: W oficjalnym komunikacie prasowym przedstawiciele producenta odnieśli się do ujawnionych wcześniej informacji zapewniając, że wykryta luka nie dotyczy wyłącznie procesorów Intel. Firma współpracuje blisko z innymi producentami (w tym AMD i ARM) nad rozwiązaniem problemu. Ponadto obniżenie wydajności procesorów po aktualizacji systemowej będzie zależeć głównie od rodzaju wykonywanych na komputerze operacji i po pewnym czasie zostanie zredukowane. Jedno nie ulega wątpliwości: wszelkie dostępne poprawki systemowe należy niezwłocznie zainstalować.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: