Brak miejsca na dane w smartfonie z Androidem? Z pomocą przyjdzie nowa funkcja sklepu Google Play

Prędzej czy później większość użytkowników smartfonów zetknie się z problemem niewystarczającej przestrzeni na dane. Za sprawą nowej funkcji sklepu Google Play będziemy mogli odpowiednio wcześniej zapobiec całkowitemu zapchaniu pamięci, działając prewencyjnie.

“Im więcej ciebie, tym mniej” jak śpiewała wiele lat temu Natalia Kukulska. Dokładnie tak samo można określić kurczącą się w oczach przestrzeń na dane, przy jednoczesnym niepohamowanym apetycie posiadaczy smartfonów z Androidem do zapełniania jej aplikacjami oraz grami. Do tej pory informacja o przepełnieniu pamięci pojawiała się dopiero przy próbie zainstalowania dużej gry, na którą nie starczy miejsca. Tragedia. Frustracja. Wymiana szybki.

Ale spokojnie, z pomocą spieszy samo Google, a konkretnie sklep z grami i aplikacjami Google Play. Wdrażana w nim właśnie zmiana poinformuje zawczasu użytkownika o możliwym zapchaniu pamięci w najbliższym czasie. Jeśli zdecydujemy się poświęcić funkcji nieco czasu zaprowadzi nas do panelu, w którym znajdziemy aplikacje oraz gry posortowane według częstotliwości używania. Zamiast usuwać je pojedynczo, z tego miejsca będziemy mogli odinstalować je wszystkie na raz.

Nowa funkcja powinna się już wkrótce pojawić na samej górze w zakładce Aktualizacje w sklepie Google Play (po wcześniejszym wybraniu menu Moje gry i aplikacje). Oczywiście komunikat pojawi się automatycznie w momencie, kiedy nasz smartfon znajdzie się na skraju wyczerpania dostępnej przestrzeni na dane. I nie mamy żadnego obowiązku na niego reagować. Wydaje się jednak, że to dużo wygodniejsza metoda od samodzielnego usuwania aplikacji i gier z pamięci.

Czytaj też: Google rzuca wyzwanie mrocznej stronie internetu. Firma chce walczyć w obronie "tych dobrych"

Osobiście czekam na rozwinięcie skrzydeł pomysłu Instant Apps (aplikacji błyskawicznych), czyli nie wymagających instalacji na smartfonie. Póki co w bazie programów nie ma zbyt wiele takich pozycji. Można je poznać po przycisku Spróbuj teraz. Mam nadzieję, że to tylko chwilowe przygaśnięcie tematu, który w mojej opinii może się okazać jedną z największych rewolucji z zakresu oprogramowania mobilnego w ostatnich latach.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: