Galaxy S9 królem smartfonów? Specjaliści dowiedli, że ekran i aparat ma najlepszy na rynku

Dwie firmy specjalizujące się w badaniu jakości smartfonów nie mają wątpliwości. Nowe flagowce Samsunga w tych dwóch kwestiach nie mają sobie równych. Chodzi o uwiecznianie i wyświetlanie obrazu.

Tego mogliśmy się spodziewać. Tuż po premierze najnowszego flagowych smartfonów Samsunga sieć zalała fala opinii na jego temat i niezliczona liczba testów. Wśród organizacji, które wzięły pod lupę nowe słuchawki Koreańczyków znalazły się także DisplayMate i DxOMark.

Właśnie pojawiły się wyniki analiz obu tych firm, dzięki czemu można powiedzieć coś więcej na temat ekranów i aparatów zastosowanych w Galaxy S9 i S9 Plus.

Najlepszy ekran na rynku

Pierwsza z firm przeanalizowała wyświetlacz zastosowany w mniejszym Galaxy S9. Pomimo, że ma on taką samą przekątną i rozdzielczość, a gołym okiem nie różni się od ekranu zastosowanego w poprzedniku producent jeszcze bardziej go udoskonalił.

DisplayMate dopatrzył się tu zmian na plus i ocenił wyświetlacz wyżej niż ten z Galaxy S8 i Note'a 8. Co więcej jest on lepszy także od panelu zastosowanego w iPhonie X. Każdy z tych smartfonów w swoim czasie był najlepszy w kategorii wyświetlania obrazu.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

Specjaliści docenili w Galaxy S9 przede wszystkim świetne odwzorowanie kolorów. Współczynnik dla DCI-P3 wynosi tu 113 proc., a dla palety sRGB jest to 141 proc. Poza tym chwalony jest także rewelacyjny kontrast, bardzo duża jasność i rekordowo niski współczynnik odbić wynoszący zaledwie 4,4 proc.

Najlepsze zdjęcia robione smartfonem

DxOMark ocenił z kolei aparat zastosowany w nowym flagowcu Samsunga. Pod lupę wzięto tym razem większy modeli, który w przeciwieństwie do mniejszego brata ma nie jeden, a dwa aparaty fotograficzne.

Specjaliści przyznali urządzeniu Samsunga 99 punktów, a więc o jeden więcej od dotychczasowego rekordzisty Pixela 2. Jest to wynik ogólny, który serwis rozdziela jeszcze na robienie zdjęć i kręcenie filmów. 

I tak za pierwszą z tych kategorii smartfon otrzymał aż 104 punkty. Doceniono tu przede wszystkim bardzo dobry kontrast i kolorystykę fotografii. Pochwalono także działanie autofocusu i bardzo niski poziom szumów w słabych warunkach oświetleniowych. W kwestii wideo jest to już znacznie gorzej, bo przyznano "tylko" 91 punktów.

Galaxy S9 Plus w DxOMarkGalaxy S9 Plus w DxOMark fot. screen DxOMark

Przemyślenia DxOMark na temat jakości zdjęć są zatem zgodne, co udało mi się zaobserwować po kilkudziesięciu zdjęciach zrobionych Samsungiem Galaxy S9 Plus. Zachwalałem szczególnie jakość zdjęć nocnych, które zaskakują świetnym kontrastem i kolorystyką i niskim poziomem szumów.

Ranking DxOMark, choć czasem bywa kontrowersyjny, daje ogólny pogląd na to, który z obecnych flagowców zapewni najlepszą jakość zdjęć i wideo. Dziś na jego szczycie stoi Galaxy S9 Plus. Na drugim miejscu jest Google Pixel 2, a ostatnią pozycję na podium okupuje iPhone X. Dalej mamy Huawei'a Mate 10 Pro, iPhone'a 8 Plus i Galaxy Note8.

Warto jednak pamiętać, że każdy z czołowych modeli robi zdjęcia na tyle dobre, że ich odróżnienie będzie trudne. Nie powinien być to zatem kluczowy czynnik decydujący o wyborze smartfona. 

Szczegółowe raporty obu firm możecie znaleźć pod tymi linkami:  DisplayMate / DxOMark. 

Więcej na temat nowych flagowców z serii Galaxy możecie przeczytać w TYM miejscu. Sprawdźcie także 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem Galaxy S9 i S9 Plus.

Tegoroczne flagowce Samsunga będą dostępne w regularnej sprzedaży od 16 marca 2018 roku w cenach 3 599 zł za Galaxy S9 i 3 999 zł za Galaxy S9 Plus. Do tego czasu smartfony można zamawiać w przedsprzedaży.

---

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: