Microsoft łata systemy. Korzystający z Windows 10 się ucieszą, użytkownicy Windows 7 mogą mieć problem

Robert Kędzierski
Microsoft poinformował o wypuszczeniu nowej łatki dla użytkowników Windows 10. Ma pomóc użytkownikom narażonym na działanie luki Spectre. Niestety korzystający z Windows 7 mogą mieć spore problemy z pobraniem aktualizacji.

Od kilku miesięcy trwa wielkie sprzątanie po bałaganie jaki powstał na skutek odkrycia luk Spectre i Meltdown. Aktualizacje mające zabezpieczyć komputery przygotował zarówno Intel jak i Microsoft. Do tej pory nie udało się jednak rozwiązać wszystkich problemów.

Microsoft kolejny jednak rozwiązał. Wypuścił właśnie specjalną łatkę dla użytkowników Windows 10. Ma ich zabezpieczyć przed luką Spectre Variant 2. Jak wyjaśnia Digital Trends skorzystają na niej zarówno użytkownicy zaawansowanych procesorów stacjonarnych (szósta generacja Skylake H/S) jak i mobilnych (szósta generacja Skylake U/Y oraz U23e).

Dlaczego warto korzystać z aktualizacji Microsoft?

Użytkownicy mają trzy drogi, by "uszczelnić" swój system. Łatki mogą bowiem zostać wydane przez producenta płyty głównej, komputera lub systemu. Pierwsze dwie opcje to aktualizacje firmware'u, Microsoft łata sam system. Odpowiednio zmodyfikowane łatki otrzymają zarówno użytkownicy systemu w wersji 32 jak i 64 bitowej.

Użytkownicy Windows 7 mogą mieć problem

Użytkownicy Windows 7 chcący pobrać aktualizację przeciwko Meltdown i Spectre muszą korzystać z programów antywirusowych. Jeśli nie korzystają aktualizacja Windows nie zostanie pobrana.

Czytaj też: Intel przez 24 lata był liderem tego rynku. Już nie jest. 

Dlaczego? Okazuje się, że niektóre antywirusy są niekompatybilne z poprawkami Microsoftu. Po pobraniu aktualizacji w takim wypadku system może się zawieszać i restartować. Moduł odpowiedzialny za aktualizacje musi więc "wiedzieć" z jakim antywirusem ma do czynienia, by nie było ryzyka, że po pobraniu aktualizacji komputer ulegnie awarii. Co interesujące korzystający wyłącznie z Windows Defendera, zabezpieczenia wbudowanego w Windows, nie zostaną objęci aktualizacją. Muszą korzystać z antywirusa.

Microsoft zwraca też uwagę na to, że przywiązani do Windows XP są najbardziej narażeni na działanie luki Spectre. System nie jest już bowiem wspierany. 

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: