Microsoft łata systemy. Korzystający z Windows 10 się ucieszą, użytkownicy Windows 7 mogą mieć problem

Robert Kędzierski
Microsoft poinformował o wypuszczeniu nowej łatki dla użytkowników Windows 10. Ma pomóc użytkownikom narażonym na działanie luki Spectre. Niestety korzystający z Windows 7 mogą mieć spore problemy z pobraniem aktualizacji.

Od kilku miesięcy trwa wielkie sprzątanie po bałaganie jaki powstał na skutek odkrycia luk Spectre i Meltdown. Aktualizacje mające zabezpieczyć komputery przygotował zarówno Intel jak i Microsoft. Do tej pory nie udało się jednak rozwiązać wszystkich problemów.

Microsoft kolejny jednak rozwiązał. Wypuścił właśnie specjalną łatkę dla użytkowników Windows 10. Ma ich zabezpieczyć przed luką Spectre Variant 2. Jak wyjaśnia Digital Trends skorzystają na niej zarówno użytkownicy zaawansowanych procesorów stacjonarnych (szósta generacja Skylake H/S) jak i mobilnych (szósta generacja Skylake U/Y oraz U23e).

Dlaczego warto korzystać z aktualizacji Microsoft?

Użytkownicy mają trzy drogi, by "uszczelnić" swój system. Łatki mogą bowiem zostać wydane przez producenta płyty głównej, komputera lub systemu. Pierwsze dwie opcje to aktualizacje firmware'u, Microsoft łata sam system. Odpowiednio zmodyfikowane łatki otrzymają zarówno użytkownicy systemu w wersji 32 jak i 64 bitowej.

Użytkownicy Windows 7 mogą mieć problem

Użytkownicy Windows 7 chcący pobrać aktualizację przeciwko Meltdown i Spectre muszą korzystać z programów antywirusowych. Jeśli nie korzystają aktualizacja Windows nie zostanie pobrana.

Czytaj też: Intel przez 24 lata był liderem tego rynku. Już nie jest. 

Dlaczego? Okazuje się, że niektóre antywirusy są niekompatybilne z poprawkami Microsoftu. Po pobraniu aktualizacji w takim wypadku system może się zawieszać i restartować. Moduł odpowiedzialny za aktualizacje musi więc "wiedzieć" z jakim antywirusem ma do czynienia, by nie było ryzyka, że po pobraniu aktualizacji komputer ulegnie awarii. Co interesujące korzystający wyłącznie z Windows Defendera, zabezpieczenia wbudowanego w Windows, nie zostaną objęci aktualizacją. Muszą korzystać z antywirusa.

Microsoft zwraca też uwagę na to, że przywiązani do Windows XP są najbardziej narażeni na działanie luki Spectre. System nie jest już bowiem wspierany. 

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (19)
Microsoft łata systemy. Korzystający z Windows 10 się ucieszą, użytkownicy Windows 7 mogą mieć problem
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 12 razy 10

  Powiedzmy sobie szczerze, że te luki - Spectre i Meltdown - dotyczą głównie dostawców usług hostingowych, właścicieli "chmur" i innych ważniejszych firm. Przeciętny domowy użytkownik, jeśli tylko korzysta ze swojego komputera "z głową" nie jest zagrożony jakoś szczególnie bardziej niż jakimikolwiek innymi lukami i musi sam aktywnie zezwolić na ewentualny atak. Tak, użytkownik musi sam aktywnie zgodzić się na atak, pobierając i uruchamiając szkodliwy kod lub udostępnić komuś zdalny dostęp do swojego urządzenia. Wspomniane luki są lukami "lokalnymi", kod musi być wykonany na atakowanym urządzeniu, wystarczy więc zwyczajowe: "nie klikaj w nieznane linki, nie pobieraj i nie uruchamiaj nieznanych sobie, niezaufanych programów, plików, aplikacji".

  I przypuszczam, że obecni użytkownicy XP są - statystycznie - akurat mniej narażeni, bo ci - domowi - użytkownicy, którzy przy XP pozostali, zrobili to najczęściej w pełni świadomie, nie dali się powszechnemu pędowi do instalowania wszystkiego co najnowsze, są oni też - statystycznie - bardziej świadomymi użytkownikami swoich komputerów na co dzień. Nie wszyscy, oczywiście, ale uważam, że obecnie procentowo większa część użytkowników XP jest świadoma tego jak z komputera korzystać, by w ogóle na wykorzystanie jakichkolwiek luk bezpieczeństwa się nie narazić, niż procentowo liczona część użytkowników nowszych Windowsów. Przy większości luk bezpieczeństwa - a na pewno przy tych dwóch wspomnianych - konieczne jest działanie po stronie użytkownika, żeby w ogóle mogło do ataku dojść, a to jaki mamy system i czy załatany czy nie ma znaczenie dopiero w drugiej kolejności, gdy już użytkownik sam wykona jakiś niemądry krok.

 • masofrev

  Oceniono 8 razy 8

  Czy ktoś jeszcze zwrócił uwagę na numer KB? 40900007 - takie zabawne nawiązanie do agenta walczącego z organizacją Spectre ;-)

 • osiolek31

  Oceniono 6 razy 4

  Jakie aktualizacje w WIN7, podobnie do WIN XP po ostatnich dostępnych aktualizacjach, ten programik aktualizacyjny Microsoftu blokuje kompa bardziej niż jakikolwiek wirus. Coś mi się wydaje, że stara metoda Microsoftu nadal żyje, tj. utrudnić pracę starszego systemu, żeby wymusić zakup nowego.

 • zsolca

  0

  Wiele lat temu przerzuciłem się na Linux Mint i od tego czasu nie mam tych problemów. Cały software jest legalnie darmowy i kompatybilny lub lepszy niż programy dla Windows. Spróbujcie!

 • wojto51

  0

  Oby nie był tak jesienią, kiedy chyba przez 3 tyg. widziałem co chwila miebieski "ekran śmierci", czy jak to się tam nazywa; co parenaście minut koniczność restartu.

 • for_pit

  0

  a naprawili już fantastyczna dobrą zmianę po której dźwięk nie chce działać?

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 2 razy 0

  a serwisy komp. tylko zacierają ręce na takie masywne poprawki bo masa niecierpliwych głąbów oczywiście przerwie 'z palca' zbyt długą instalację aktualizacji i po chwili będzie płakać, że "głupi windows nie działa, pomusz Pan"

 • Radek Pieniazek

  0

  Nie wiem co dokładnie jest w tym updacie, ale rozpierdzieliło mi porty USB. Standardowe praktyki ni pomogły, musiałem zainstalować i odpalić jakiegoś fix tool'a od MS. Teraz już widzi pendrive'y, ale gdy próbuje odczytać kartę SD to się zawiesza i karta chodzi na 100%... nawet po wypięciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX