Notebooki topowych producentów do 1500 zł. Czym kierować się przy zakupie?

Być może dla niektórych będzie to sporym zaskoczeniem, ale już za kwotę 1500 złotych można kupić laptopa, który będzie się nadawał do pracy i prostej rozrywki w domu. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego komputera?

Na przenośny komputer do pracy oraz prostej rozrywki nie trzeba wydawać fortuny. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo laptopów topowych producentów, w cenie nieprzekraczającej 1500 złotych, które idealnie się do tego nadadzą. Bogatą ofertą tego typu notebooków mogą się pochwalić firmy Acer, Asus, Lenovo, Dell oraz HP. Nie brakuje również propozycji od rodzimych producentów, takich jak Kiano.

Laptopy do 1500 złLaptopy do 1500 zł fot. materiały producenta

Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Czynnikiem ograniczającym nasz wybór jest w tym momencie cena, ale już na tak niskim pułapie da się znaleźć modele oferujące przynajmniej 4 GB pamięci operacyjnej RAM. To niezbędne minimum do w miarę wygodnej pracy w systemie Windows 8.1 oraz Windows 10. Kolejna rzecz, na którą dobrze zwrócić uwagę jest ilość miejsca na dane użytkownika. W tym przedziale cenowym znajdziemy już modele z dyskami twardymi o pojemności co najmniej 500 GB.

Wspomniane wcześniej systemy operacyjne z rodziny Windows (8.1 oraz 10) zapewnią nam możliwie wygodną pracę i obsługę najpopularniejszych aplikacji biurowych oraz rozrywkowych. Niebagatelne znaczenie w przypadku obu zastosowań ma oczywiście przekątna ekranu oraz rozdzielczość obrazu. W tym zakresie zazwyczaj będziemy mogli sobie pozwolić na sprzęt z 13- lub 15-calową matrycą HD lub Full HD. Najlepiej wybierać ekrany z matową powłoką, dzięki czemu unikniemy kłopotliwych refleksów światła.

Laptopy do 1500 złLaptopy do 1500 zł fot. materiały producenta

Oczywiście warto również sprawdzić notebooka pod kątem układu klawiatury oraz umieszczenia gładzika pod spodem. W przypadku nieco większych laptopów będziemy mogli liczyć na osobną sekcję numeryczną, która z pewnością ułatwi pracę w arkuszu kalkulacyjnym. Rozmiar oraz pozycja gładzika również będzie mieć znaczenie dla wygodnej pracy. W specyfikacji technicznej dobrze jest sprawdzić liczbę portów USB oraz HDMI (ten ostatni umożliwia podłączenie do większego ekranu).

Jeśli nie Windows, to co?

Osobną kategorię produktów stanowią tzw. Chromebooki, czyli proste laptopy, w których zamiast tradycyjnego systemu Windows pracujemy na platformie Chrome OS. Przypomina ona mocno przeglądarkę internetową, a jej obsługa jest bardzo prosta. Dużą zaletą Chromebooków jest między innymi bardzo długi czas pracy na baterii. Wiele tradycyjnych notebooków nie będzie w stanie im pod tym względem dorównać.

Notebooki do 1500 złNotebooki do 1500 zł fot. materiały producenta

Warto jednak pamiętać, że w porównaniu do zwykłych laptopów z Windowsem na pokładzie Chromebooki nie mogą korzystać ze wszystkich aplikacji. Ich zasób ograniczony jest do oferty sklepu Chrome Web Store. Niektóre z nich mogą już korzystać z bogatego repozytorium aplikacji zaprojektowanych dla Androida (Google Play). Jeśli tego typu ograniczenie wam nie przeszkadza, Chromebook będzie doskonałym narzędziem do codziennej pracy i rozrywki, które warto zabierać ze sobą w podróż.

Więcej o: