SUV-y podbijają rynek. Jaki model wybrać?

Patrzysz z zazdrością na mężczyzn, którzy polskie ulice pokonują w luksusowych SUV-ach? A może szukasz rodzinnego samochodu, ale nie wiesz, na który model się zdecydować? W natłoku motoryzacyjnych premier czasem trudno dostrzec wartościowe nowości. A tych nie brakuje.

Statystki są jednoznaczne - ostatnie miesiące należą do SUV-ów. Najnowsze dane wskazują, że nawet 40 proc. zarejestrowanych samochodów stanowią modele właśnie z tego segmentu. To roczny wzrost o ponad 20 proc., czym nie może pochwalić się żadna inna klasa. Siłę takich aut dostrzegają nawet producenci, którzy do tej pory z SUV-ami - delikatnie rzecz ujmując - raczej nie byli kojarzeni. Przykład? Ot chociażby Lamborghini, marka słynąca z sportowych supersamochodów, której Urus - rodzinna, potężna maszyna - już teraz podbija rynek.

Skoda KaroqSkoda Karoq materiał promocyjny / SKODA materiał promocyjny / SKODA

Sprawdź szczegóły oferty na Skodę Karoq

Rosnąca popularność SUV-ów nie jest niczym specjalnie zaskakującym. Zaletą tego segmentu jest z pewnością duża pakowność, przestronne nadwozie i bezpieczeństwo. Ponadto producenci chętniej odchodzą od korzeni - wszak SUV-y wywodzą się z samochodów stricte terenowych, które wyglądem nigdy nie grzeszyły - i nie tylko możliwie mocno optymalizują wymiary (dzięki czemu niektóre modele stają się wręcz autami miejskimi), ale również poprawiają stylistykę, co sprawia, że w SUV-ie po prostu nie wstyd się pokazać. Przeciwnie.

Bo rozwój segmentu doprowadził do tego, że SUV-y są wręcz traktowane jak alternatywa dla luksusowych limuzyn. I nie jest to traktowanie bezpodstawne. Producenci dużą uwagę skupiają właśnie na tym segmencie, dzięki czemu dostajemy świetnie wykonane, niezawodne, a przede wszystkim - bezpieczne pojazdy. Kombi jeszcze nie umarło, ale jeśli tendencja się utrzyma, to właśnie SUV-y staną się ulubionymi samochodami rodzinnymi Polaków.

W segment inwestują również firmy, których wcześniej z SUV-ami nie kojarzyliśmy. Przykładem jest tu Skoda. Jej Kodiaq - a więc pierwszy SUV od Czechów - szturmem podbił rynek, podejmując równą walkę z tak popularnymi modelami jak Volkswagen Tiguan czy Nissan Qashqai. Karoq - kolejny, tym razem bardziej kompaktowy SUV w portfolio marki - ma wywindować sprzedażowe wyniki jeszcze bardziej. Czy to się uda?

Skoda KaroqSkoda Karoq materiał prasowe / SKODA materiał prasowe / SKODA

Poznaj możliwości nowej Skody Karoq

Karoq jest następcą niezwykle popularnego Yeti. Zmiany względem poprzednika są jednak na tyle duże, że zdecydowano się na zupełnie nowe otwarcie. I wszystko wskazuje na to, że decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Bo Karoq najlepsze rozwiązania hurtem czerpie z Kodiaqa, ale jest przy tym mniejszy, lżejszy i - co może okazać się kluczowe - tańszy. Jak opisał to jeden z redakcyjnych kolegów: "Karoq jest ekskluzywnym crossoverem dla klasy średniej". A więc otrzymujemy wszystko to, co w SUV-ie okazuje się kluczowe, za niższą niż u konkurencji cenę. Pojemność bagażnika? Imponująca, a więc ponad 500 litrów. Silnik? Nawet bazowa wersja - litrowy, 3-cylindrowy silnik o mocy 115 KM - sprawuje się bez zarzutu (w tym momencie warto zwrócić na wyciszenie pojazdu - tych 3 cylindrów niemal w ogóle nie słychać!). Leśnych pagórków nim nie pokonamy, ale przecież nie o to we współczesnych SUV-ach chodzi.

Skoda KaroqSkoda Karoq fot. Skoda fot. Skoda

Poznaj Skodę Karoq

Wnętrze Karoqa - do czego Czesi zdążyli nas już przyzwyczaić - jest bardzo przejrzyste. Dodatkowo projektanci zadbali o szczegóły: uwagę zwracają sprytnie rozmieszczone schowki, uchwyty na kubki; pomyślano nawet o półce do indukcyjnego ładowania telefonu.

Skoda KaroqSkoda Karoq fot. Skoda fot. Skoda

Ile kosztuje nowa Skodę Karoq

Czesi po raz kolejni pokazali, że nie tylko bacznie przyglądają się rosnącemu rynkowi, ale również potrafią go analizować i wyciągać wnioski. Bo Karoq daje radość z jazdy, tak po prostu. A przy tym daje możliwości, jeszcze do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla drogich maszyn z segmentu premium.

Skoda KaroqSkoda Karoq fot. Skoda fot. Skoda

Sprawdź szczegóły oferty na Skodę Karoq

Więcej o: