Chorwacja - pomysł na wakacje idealne?

Polacy znają Chorwację od wielu lat. Zwłaszcza Ślązacy tłumnie ruszają na Bałkany, bo opłaca się to bardziej niż tułaczka nad Bałtyk. Dlaczego - zwłaszcza latem - warto odwiedzić ten kraj?

Głównym atutem jest oczywiście odległość - do Chorwacji bez problemu dojedziemy nawet samochodem (wiele urokliwych miast znajduje się przy słynnej adriatyckiej autostradzie A1)!

Chorwacja jest o tyle atrakcyjna, że nieważne, który region wybierzemy jako cel wakacyjnych wojaży, możemy być pewni, że znajdziemy atrakcyjne miejsce. Kontynentalna część kraju i Dalmacja to raj dla par oraz fanów sportów ekstremalnych. Chorwackie wyspy kuszą niesamowitymi szczytami i pięknymi plażami. Nie wspominając już o licznych zabytkach, których w tym kraju zobaczymy mnóstwo.

Poniżej przedstawiamy miejsca warte uwagi. Nieważne, czy podróżujesz sam czy z rodziną, w Chorwacji z pewnością nie będziesz się nudził!

CHORWACJA DLA SINGLA

Pag to miejsce bardzo drogie jak na ChorwacjęPag to miejsce bardzo drogie jak na Chorwację Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Sprawdź noclegi na wyspie Pag

Jeśli nie znalazłeś jeszcze swojej drugiej połówki, koniecznie wybierz się na którąś z chorwackich wysp. Nie dość, że wygrzejesz się na cudownych plażach to jeszcze w poszczególnych kurortach znajdziesz mniejsze biura organizujące szereg atrakcji tj. rejsy po Adriatyku. 

Chorwacja, wyspa PagChorwacja, wyspa Pag Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Sprawdź noclegi na wyspie Pag

Warto zwrócić uwagę na wyspę Pag , uchodzącą za jedno z najlepszych miejsc w Europie dla imprezowiczów - nie bez powodu nazywają ją "chorwacka Ibizą". Za dnia poleżysz przy drinku, a wieczorem podbijesz parkiety otwartych do samego rana klubów.

A w przerwie między jedną imprezą a drugą, koniecznie spróbuj lokalnego przysmaku - sera Paski produkowanego z owczego mleka. 

CHORWACJA DLA RODZIN

Zadar. Miasto w Dalmacji z portem rybackim, handlowym i pasażerskim, skąd kursują promy na chorwackie wyspy.
Zadar. Miasto w Dalmacji z portem rybackim, handlowym i pasażerskim, skąd kursują promy na chorwackie wyspy.  Zadar Chorwacja / shutterstock Zadar Chorwacja / shutterstock

Sprawdź noclegi na wyspie Krk

Zapakowałeś już wszystkie pluszaki swoje córki, naładowałeś tablety, by dzieci przypadkiem nie nudziły się w trakcie podróży? Czas wybrać region Chorwacji, do którego zabierzesz swoją wesołą gromadkę!

Ruszając na Bałkany z rodziną warto przyjrzeć się miejscom, do których jest po prostu najbliżej. Polecamy wyspę Krk połączoną z lądem Krckim Mostem (przejazd płatny). Lokalni mieszkańcy twierdzą, że to "Chorwacja w pigułce", a turyści podkreślają panujący tam spokój. Na Krk znajdziesz zarówno piękną przygodę jak i malutkie miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał.

Kierunek Zadar
Drugi chorwacki kierunek w siatce Eurolotu na 2014 rok to Zadar. Dolecicie tam z Poznania, Gdańska i Warszawy. 
Zadar nazywany jest 'małym chorwackim Rzymem'. Alfred Hitchcock twierdził, że to właśnie w Zadarze można obserwować najpiękniejsze na świecie zachody słońca. Starówka Zadaru pełna jest zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu, a znajdujące się na nadmorskim bulwarze - jedyne takie - Morskie Organy są cudem architektonicznym: fale morskie przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, tworzą niezwykły dźwięk zwany 'morską muzyką'.
Kierunek Zadar Drugi chorwacki kierunek w siatce Eurolotu na 2014 rok to Zadar. Dolecicie tam z Poznania, Gdańska i Warszawy. Zadar nazywany jest 'małym chorwackim Rzymem'. Alfred Hitchcock twierdził, że to właśnie w Zadarze można obserwować najpiękniejsze na świecie zachody słońca. Starówka Zadaru pełna jest zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu, a znajdujące się na nadmorskim bulwarze - jedyne takie - Morskie Organy są cudem architektonicznym: fale morskie przechodząc przez zanurzone w wodzie rury, tworzą niezwykły dźwięk zwany 'morską muzyką'.  Zadar / fot. Shutterstock Zadar / fot. Shutterstock

Sprawdź noclegi w Zadarze

Rodzinom polecamy również okolice Zadaru , kuszącego architekturą przypominającą... Włochy!

Sprawdź noclegi w Zadarze

CHORWACJA DLA LUBIĄCYCH ZWIEDZAĆ

Split, promenadaSplit, promenada Dreamer4787 / shutterstock.com Dreamer4787 / shutterstock.com

Sprawdź noclegi w Dubrowniku

Amatorom zabytków polecimy oczywiście Dubrownik , czyli miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje, jakie w tej "chorwackiej wizytówce" znajdziemy. Dubrownik urzeka już od pierwszej wizyty, a średniowieczne mury obronne, którymi jest otoczony, przykuwają uwagę.

Dubrownik, ChorwacjaDubrownik, Chorwacja Shutterstock Shutterstock

Sprawdź noclegi w Splicie

A jeśli będziesz już w Dubrowniku , koniecznie zajrzyj do Splitu, również figurującego na liście UNESCO. To tętniąca całą dobę życiem adriatycka metropolia, drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Turystom kojarzy się przede wszystkim z fantastyczną nadmorską promenadą i starożytnym Pałacem Dioklecjana, a fanom sportu - ze stadionem słynnego Hajduka Split, którego atmosferę tworzy grupa najbardziej zagorzałych kibiców zwana Torcidą.

Więcej o: