Dotkliwe kary dla obywateli węszących w telefonie współmałżonka. Oto nowe prawo Arabii Saudyjskiej

Nowelizacja prawa, które zaczyna obowiązywać właśnie w Arabii Saudyjskiej nakłada dotkliwe kary na współmałżonków, którzy zdecydują się szpiegować telefon swojego partnera. Grożą im za to nie tylko surowe konsekwencje finansowe.

Wygląda na to, że Arabia Saudyjska przechodzi obecnie przemiany i to nie tylko o charakterze gospodarczym, ale również społecznym. Jednym z założeń długofalowego planu saudyjskiego następcy tronu, Muhammada ibn Salmana, jest zapewnienie mieszkańcom Królestwa wysokiego poziomu prywatności. Między innym tę kwestię reguluje nowe prawo dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Można w nim przeczytać, że "przechwytywanie i odbieranie cudzych informacji przesyłanych przez sieć bez wyraźnej autoryzacji właściciela jest zabronione". Uzyskanie nieuprawnionego dostępu do telefonu lub komputera współmałżonka albo współmałżonki, w celu grożenia lub szantażowania drugiej osoby, przez nowe saudyjskie prawo będzie traktowane jako przestępstwo.

Oskarżeni muszą się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi (do 130 tys. dolarów). Dodatkowo mogą również spędzić rok w więzieniu.

Nowe prawo to tylko jeden z wielu elementów ambitnego programu księcia Muhammada ibn Salmana. W swoich podstawowych założeniach “Saudi Vision 2030” ma drastycznie odmienić Arabię Saudyjską, przede wszystkim uniezależniając ją od produkcji ropy. Modernizacja państwa, budowa odnawialnych źródeł energii, zmiany społeczne - wysiłki młodego następcy tronu widać tu na każdym kroku.

Czytaj też: SoftBank zbuduje w Arabii Saudyjskiej największą farmę solarną na świecie. Kosmiczne koszty i moc

W Arabii Saudyjskiej w końcu można budować kina (niedawno zniesiono obowiązującą od dziesięcioleci blokadę na stawianie tego typu obiektów). Pierwsze zwiastuny zmian widać też w kwestii równości płci. Od lipca ubiegłego roku Saudyjki mogą już same prowadzić auta, a także pierwszy raz w historii oglądać imprezy sportowe na stadionach (między innymi mecze piłki nożnej).

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: