Chcesz zasmakować wirtualnej rzeczywistości? Najtańsze gogle VR kupisz za grosze

Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza do świadomości przeciętnego konsumenta. Wiele osób nie miało jednak styczności z tego typu rozrywką, a chętnie przetestowałoby możliwości takiego sprzętu.

Najtańsze gogle można mieć za grosze

Na szczęście zakup gogli VR nie musi zrujnować domowego budżetu. Wystarczy zdecydować się na niedrogie gogle współpracujące ze smartfonem. Znajdziemy dziś w sklepach ogromny wybór takich urządzeń kosztujących nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych.

Zasada działania jest prosta, do wnętrza gogli trzeba włożyć własny smartfon. Obliczenia i wyświetlanie obrazu leżą po jego stronie, a same gogle jedynie zmieniają go w sprzęt do VR. Wszystkie potrzebne aplikacje znajdziemy za to w Google Play.

Najtańsze, mobilne headsety dobrze nadają się do rozpoczęcia zabawy ze światem VR. Najczęściej są wyposażone w miękkie gąbki ochronne i szerokie, regulowane pasy, dzięki czemu korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze niż z kartonowych gogli.

Producenci nie zapominają też o otworach do podłączenia słuchawek czy ładowarki. Wybór modeli jest ogromny, niestety decydując się na najtańsze trzeba pójść na kompromis. Ich główną wadą jest najczęściej... brak możliwości sterowania, np. w grach

Wybieramy gogle wirtualnej rzeczywistościWybieramy gogle wirtualnej rzeczywistości fot. materiały partnerów

Wciąż tanie, jednak bardziej zaawansowane

Dokładając kilkadziesiąt złotych można znaleźć znacznie bardziej zaawansowane gogle. Przede wszystkim takie modele umożliwiają sterowanie w grach lub filmach.

W zależności od modelu możemy spotkać zestaw przycisków umieszczony na headsecie lub bezprzewodowy pilot łączący się ze smartfonem przez Bluetooth. W niektórych modelach poza przyciskami można też spotkać dotykowy panel.

Na tej półce cenowej można też spodziewać się lepszej jakości wykonania czy większych soczewek. Wrażenia z zabawy i tak będą jednak w dużej mierze zależały od zastosowanego telefonu. Im większa rozdzielczość i wydajniejsze podzespoły tym lepiej.

Wybieramy gogle wirtualnej rzeczywistościWybieramy gogle wirtualnej rzeczywistości fot. materiały partnerów

Zestawy dedykowane

Wszystkie wymienione wcześniej gogle współpracują ze wszystkimi lub pewną grupą smartfonów. Są na rynku jednak zestawy, które działają jedynie w połączeniu z konkretnym urządzeniem czy serią.

Warto wymienić tu headset Samsung Gear VR, który współpracuje jedynie z kilkoma najlepszymi smartfonami tego producenta. W zamian dostajemy zupełnie odrębne środowisko, które Samsung stworzył we współpracy z firmą Oculus. Dedykowanych aplikacji jest całkiem sporo i są one bardziej zaawansowane niż darmowe programy z Google Play. W obu miejscach za niektóre trzeba jednak zapłacić.

W przypadku Gear VR w grach skorzystać można z panelu dotykowego i przycisków umieszczonych na headsecie. Wraz z zestawem dostajemy też osobny pilot, który rozpoznaje położenie w przestrzeni, a to otwiera nowe możliwości.

Samsung Gear VR (2017)Samsung Gear VR (2017) fot. Bartłomiej Pawlak

Podobnie do tematu podeszło Sony, które ma w swojej ofercie zestaw VR przygotowany do współpracy z aktualną generacją swoich konsol. W tym przypadku już we zewnętrzu gogli znalazła się cała elektronika i wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości.

Świetnej jakości obraz i unikalne produkcjami VR na pewno cieszą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to gogle mobilne, a na dodatek kosztują znacznie więcej od pozostałych propozycji.

Warto spróbować czegoś lepszego

Na rynku nie brakuje jeszcze droższych i lepszych rozwiązań, jak np. HTC Vive. Jeśli chcecie spróbować bardziej zaawansowanej wirtualnej rzeczywistości nie trzeba jednak wydawać kilku tysięcy złotych na to urządzenie.

Coraz bardziej popularne w całej Polsce stają się salony gier VR, gdzie można przetestować najlepsze urządzenia do wirtualnej rzeczywistości wraz z akcesoriami.