T-Mobile łączy się z siecią Sprint. Jest zgoda na megafuzję w USA. Powstanie gigant wart 146 mld dol.

Robert Kędzierski
T-Mobile US Inc i Sprint Corp zakończyły trwający cztery lata proces negocjacji. Fuzja operatorów wymaga jeszcze formalnej zgody. Jeśli dojdzie do skutku powstanie prawdziwy gigant.

Na rynku amerykańskim może dojść do gigantycznej fuzji dwóch operatorów. T-Mobile US Inc i Sprint Corp zakończyły właśnie trwające cztery lata negocjacje, dzięki czemu proces połączenia będzie mógł nabrać tempa. Decyzję o połączeniu zaaprobowały zarządy obu spółek. 

Nowy operator, który ma przyjąć nazwę T-Mobile, byłby wart, według wycen analityków, 146 mld dol., z czego 59 mld stanowiłaby wartość Sprint. 

Oszczędzać, by konkurować

Wartość bieżąca netto inwestycji, czyli jej efektywność, byłaby dodatnia i wyniosłaby 43 mld dol. To pozwoliłoby nowemu operatorowi konkurować z sieciami Verizon i AT&T i inwestować w technologie związane z 5G, następcą standardu 4G/LTE. Jak wyjaśnia agencja Reutera nowa spółka w ciągu trzech lat chce zainwestować 40 mld dol. w infrastrukturę. To więcej niż obie firmy wydały na inwestycje w ciągu ostatnich trzech lat łącznie. 

Według ekspertów, na których powołuje się Reuter, USA są gotowe na rewolucję związaną z technologią 5G w stopniu mniejszym niż Chiny czy Korea Południowa. Według wytycznych przyjętych przez rząd w Państwie Środka tamtejsi operatorzy mają być gotowi do uruchomienia nowego standardu w roku 2020. 

Czytaj też: Rozmawiamy z ważną postacią Netflixa. Jakie plany ma największy serwis VOD świata?

Inwestycje w infrastrukturę są konieczne z kilku innych względów. Dostęp do szybkiego internetu ma zaledwie 51 proc. mieszkańców USA. T-Mobile musi też rozwinąć dostęp do usług w regionach wiejskich i podnieść poziom zamówień dla administracji rządowej i firm. 

5G czyli rewolucja

Rozwój technologii 5G jest istotny, bo pozwoli ona dokonać prawdziwego przeskoku w transmisji danych. Podczas jednej z ostatnich prób przeprowadzonej przez ZTE udało się ustanowić rekord prędkości, który przekroczył w szczytowym momencie  19Gb/s. Szybkość pojedynczego użytkownika przekroczyła 13Gb/s. Wcześniej przewidywano , że maksymalna prędkość możliwa do uzyskania za pomocą 5G wynosi 10 Gb/s.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]