Microsoft chwali się sukcesami Windowsa 10. System jest już na niemal 700 mln komputerów

Microsoft na konferencji BUILD pochwalił się sukcesem Windowsa 10. System stopniowo zyskuje nowych użytkowników i lada moment przebije kolejną barierę. Tempo przesiadek jest dobre, ale nie zachwyca.

Odbywająca się właśnie konferencja BUILD była świetną okazją do pochwalenia się flagowym produktem Microsoftu, a więc Windowsem 10. Gigant ujawnił, że niemal przebił kolejną barierę.

Już 700 mln urządzeń

Najnowszy system Microsoftu regularnie zdobywa udziały i obecnie jest już zainstalowany na niemal 700 milionach urządzeń. 

Jeszcze na poprzedniej konferencji BUILD, która odbywała się rok temu, Microsoft mówił o 500 mln komputerów, a do listopada 2017 roku Windows 10 zwiększył swój udział o 100 mln. Zdobycie każdych kolejnych 100 mln zajmuje ostatnio Microsoftowi dokładnie pół roku.

Wynik jest oczywiście godny podziwu. Żaden inny producent oprogramowania nie jest w stanie nawet zbliżyć się do takiego wyniku. Mimo wszystko warto przypomnieć, że oczekiwania Microsoftu co do nowego systemu były znacznie wyższe.

Ponad 80 proc. komputerów pracuje pod kontrolą Windowsa:

Udziały systemów operacyjnych na komputerachUdziały systemów operacyjnych na komputerach fot. StatCounter

Kiedy pęknie miliard?

Podczas premiery zakładano, że Windows 10 znajdzie się aż na miliardzie urządzeń w przeciągu 2-3 lat od wypuszczenia. Microsoft nie ma najmniejszych szans, aby się wyrobić, co zresztą przewidział rok po premierze. Przyznał wtedy, że szacunki były zbyt optymistyczne.

Trzecia rocznica minie za 2,5 miesiąca, a do miliarda jest jeszcze bardzo daleko. Teoretycznie ta magiczna bariera może pęknąć już za ok. 1,5 roku. Pod warunkiem, że obecne tempo zostanie utrzymane. W praktyce może to potrwać dłużej.

Windows 10 najpopularniejszy

Warto przypomnieć, że według statystyk StatCounter na przełomie 2017 i 2018 roku Windows 10 został najpopularniejszą wersją Windowsa. W kwietniu 2018 jego udziały wynosiły już 46,07 proc., podczas gdy zajmujący drugie miejsce Windows 7 zanotował wynik 40,08 proc.

Udziały poszczególnych wersji Windows na komputerachUdziały poszczególnych wersji Windows na komputerach fot. StatCounter

Zupełnie inne dane prezentuje z kolei NetMarketShare. Według statystyk tej firmy pierwszy jest wciąż Windows 7 (43,57 proc.), a "Dziesiątka" pracuje pod kontrolą 33,81 proc. komputerów.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
BUILD 2018: Microsoft ujawnił dane dotyczące Windowsa 10. System jest już na 700 mln komputerów
Zaloguj się
 • robal_pl

  Oceniono 9 razy 3

  Jak pchają to nowe badziewie do każdego nowego komputera to nic dziwnego, że przybywa. Jakby dalej można było kupić nowe komputery z Windows 7 lub Windows 8 to dziesiątka w ogóle by się nie sprzedawała.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 8 razy 2

  Na chama wciskają, to trudno się dziwić. Wszystkie nowe procesory, zarówno Intela jak i AMD oficjalnie nie obsługują Win7. A nie byłoby żadnego problemu, żeby obsługiwały.

 • kuma1

  Oceniono 4 razy 2

  Jest dobrym systemem , szybkim i stale rozwijanym. Banialuki dziennikarskie .!

 • rasta-mw

  Oceniono 7 razy 1

  mam 7 letniego laptopa, fabrycznie był zainstalowany windows 7, i ten laptop chodzi szybko i sprawnie bez problemów. Gdy usłyszałem, że kończy się "darmowa" przesiadka na win10 zrobiłem to zaktualizowałem system. Od tego czasu komputer niemiłosiernie zamula, używam go tylko do testowania swojej pracy, czasem tylko 2-3 razy w tygodniu, za każdym razem coś aktualizuje i nie da się go używać. Wczoraj np. wgrał jakąś dużą aktualizacje wyłączając mi komputer na dwie godziny, kiedy akurat był mi bardzo potrzebny. Całe szczęście, że na codzień korzystam z innego systemu, dużo nowocześniejszego i sprawnego High Sierra rządzi :)

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 10 razy 0

  W końcu może ktoś wyjaśni, co to jest ta „Windowsa,” bo już może idźmy na całość. Telefony od Applesa i Gugielsa, chrupki Nestlesa i telewizory od Sonyesa. Że już nie wspomnę o Huaweiesie i HaTeCejsie.

 • qwerty_wroc

  Oceniono 1 raz -1

  statystyka jest troche przekłamana - sporo kompow z osx pracuje rownolegle z windowsem na maszynie wirtualnej, bo nie ma niektorych specjalistycznych apek na osx.

 • wiesscar

  Oceniono 4 razy -4

  Nie znam sie na informatyce. Dlatego uciulam na cos od Apple'a za jakis czas bo chce miec prosty system. Ewentualnie chrombooka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX