Wybierając jakiekolwiek głośnik jakość dźwięku będzie największą niewiadomą. Niestety nie da się jej przewidzieć czytając tylko specyfikację techniczną. Można w uproszczeniu zakładać, że takim wyznacznikiem może być cena - im wyższa tym lepsza jakość brzmienia. Niestety ten wskaźnik nie zawsze się sprawdzi.
Z ograniczonym zaufaniem trzeba też podchodzić do zapewnień producentów o "nieskazitelnej jakość dźwięku". Najlepiej przy wyborze sprzętu kierować się recenzjami i wiarygodnymi opiniami w internecie. Warto też postawić na znaną i szanowaną w branży markę, jak Creative, Logitech, Edifier, Bose.
Jeśli tylko jest taka możliwość - nic nie zastąpi samodzielnego "przesłuchania" wybranego modelu. Każdy ma własne preferencje, więc osobiste przetestowanie jest bezcenne.
Oferta głośników 2.0:
O co w ogóle chodzi? Wbrew pozorom rozszyfrowanie tych skrótów jest banalnie proste. Cyfra przed kropką oznacza liczbę kolumn, a cyfra po niej określa obecność subwoofera.
Mamy więc kolejno zestaw składający się z dwóch kolumn, z dwóch kolumn i subwoofera lub z pięciu kolumn i subwoofera. Które rozwiązanie jest lepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji. System 2.0 sprawdzi się do niewielkiego pokoju, w którym jest raczej niewiele miejsca subwoofer. Niektóre głośniki i tak potrafią wydobyć z siebie sporo basu, ale w 2.0 chodzi głównie o odwzorowanie nieco wyższych tonów.
Jeśli jednak macie nieco większe pomieszczenie i lubić bas warto zdecydować się na dodatkowy głośnik niskotonowy. Do bardzo dużych pokoi można z kolei wybrać system 5.1, który zapewni prawdziwy dźwięk przestrzenny. Trzeba tylko pamiętać o ustawieniu kolumn w odpowiednich miejscach.
Warto też sprawdzić ile membran zamontowano w każdej z kolumn. Można spotkać takie z pojedynczym głośnikiem lub dwoma - osobnym wysoko-tonowym i średnio-tonowym. Ta druga opcja zazwyczaj będzie lepsza, a czasem membran jest nawet więcej.
Oferta głośników 2.1:
Głośniki 2.1 fot. materiały partnera
Kupując głośniki przeważnie zwracamy na wygląd, ale niekoniecznie na materiały z których wykonano obudowę. Akurat w przypadku głośników ma to niebagatelne znaczenie.
A dobór materiałów i jakość wykonania jest różna. Najdroższe i najlepsze zestawy są robione np. z... kamienia. Zejdźmy jednak na Ziemię. Takich luksusów nie uświadczycie w typowych głośnikach komputerowych.
Te najtańsze wykonano z plastiku. To też niestety najgorszy materiał do pracy z falami akustycznymi. Zdecydowanie lepiej znaleźć modele zrobione z płyty MDF (stworzonej z włókien drzewnych) lub drewna. Ta ostatnia opcja zazwyczaj jest najlepsza, ale też najdroższa.
Na koniec nie można zapominać o dostępnych złączach. To najbardziej podstawowe to gniazdo mini jack, które spotkać w większości głośników. W niektórych sprzętach można spotkać się też z większą odmianą jacka (6,3 mm).
Dobrze też, aby zestaw umożliwiał odpięcie satelitów od subwoofera (lub głównego głośnika). To zdecydowanie ułatwia podłączanie sprzętu i zarządzanie okablowaniem.
Coraz więcej zestawów ma też dedykowane gniazdo optyczne. To jeden z lepszych sposobów na transmisję strumienia audio. Warto też zadbać o obecność modułu Bluetooth. To świetne rozwiązanie jeśli chcecie posłuchać muzyki ze smartfona.
Oferta głośników 5.1:
Głośniki 5.1 fot. materiały partnera