Telefon dla dziecka - abonament, karta czy mix? Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze

Jaki telefon dla dziecka wybrać? Rodzice muszą podejmować taką decyzję coraz wcześniej, bo większość dzieci w wieku około 10 lat ma już swoją pierwszą komórkę. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze odpowiedniego modelu telefonu dla dziecka, oraz jaką ofertę operatora wybrać.

Jaki smartfon dla dziecka?

Oferta na rynku smartfonów zmienia się tak szybko, że czasem ciężko jest nadążyć za propozycjami. Dlatego, wybierając model dla dziecka, warto skupić się na kilku najważniejszych kwestiach. Telefon powinien być wytrzymały, a jednocześnie niezbyt drogi. Warto zwrócić uwagę na pojemność baterii, ponieważ dzieci rzadko pamiętają o podłączeniu smartfona do ładowarki, a spędzają dużo czasu na graniu, oglądaniu filmów czy robieniu zdjęć. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, warto pomyśleć o telefonie z lokalizatorem GPS, który za pomocą specjalnej aplikacji pozwoli nam namierzyć dziecko w razie potrzeby. 

Jaki telefon dla dziecka wybrać? My polecamy jeden z modeli od Xiaomi, np. Redmi A5 lub Huawei Y5. Poniżej znajdziecie również kilka innych ciekawych opcji.

 Abonament dla dziecka - zalety i wady

Zalety:

  • stałe opłaty, które łatwo zaplanować w budżecie,
  • niższe ceny jednostkowe - za smsy, rozmowy poza abonamentem,
  • możliwość wybrania abonamentu bez telefonu, co pozwoli obniżyć koszty miesięczne.

Wady:

  • najczęściej umowa na czas określony - od 12 miesięcy, co uniemożliwia np. korzystanie z nowych promocji,
  • możliwość przekroczenia abonamentu.

Telefon na kartę - zalety i wady

Zalety:

  • proste zasady, które zrozumie także dziecko, 
  • nie ma możliwości przekroczenia określonej kwoty, co daje większą kontrolę,
  • łatwy sposób na naukę dziecka ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje.

Wady:

  • brak możliwości połączenia po przekroczeniu środków nawet w kryzysowej sytuacji.
  • droższe połączenia i smsy niż w przypadku abonamentu 

Oferta mix dla dziecka

Dobrym kompromisem pomiędzy telefonem na kartę a abonamentem jest oferta mix. Nie płacimy abonamentu, ale zobowiązujemy się do doładowywania telefonu określoną kwotą przez czas trwania umowy (12 lub 24 doładowania). Różnica pomiędzy ofertą mix a abonamentem jest taka, że jeśli częściej doładowujemy konto, czas trwania umowy się skraca. Często w ofertach typu mix możemy dobrać również telefony, a coraz więcej operatorów przygotowuje specjalne oferty skierowane do najmłodszych, np. Play Junior Box, w którym znajdziemy także gadżety dla dziecka oraz inne dodatkowe opcje. 

Zanim zdecydujemy się na abonament, kartę lub mix, zawsze należy dokładnie zapoznać się z pełną ofertą operatora i wybrać tę, która najlepiej odpowiada nam i potrzebom dziecka. 

Więcej o: