Parownica do ubrań czy żelazko - co wybrać?

Parownica do ubrań cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza, że prasowanie nie należy do najbardziej lubianych czynności. Czy jednak jest w stanie zastąpić całkowicie tradycyjne żelazko? Podpowiadamy, kiedy i jaką parownicę do ubrań wybrać, a kiedy żelazko sprawdzi się lepiej.

Parownica do ubrań - czy warto?

Parownica wygładza i odświeża ubrania za pomocą strumienia pary i zwykle nie jest do tego wymagana deska do prasowania. Jej główną zaletą jest to, że pozwala szybko odświeżyć ubrania nie tylko likwidując zagniecenia, lecz także usuwając nieprzyjemny zapach. Nadaje się do tkanin delikatnych, które zwykle obawiamy się prasować tradycyjnym żelazkiem. Nie są to urządzenia tak wydajne, jak żelazka, dlatego nie sprawdzą się przy "górze ubrań" do prasowania. Stanowią za to dobrą alternatywą dla żelazka turystycznego, ponieważ są zwykle bardzo poręczne i nie zajmują wiele miejsca. Najpopularniejsza na rynku jest linia parownic Philips, lecz znajdziemy też produkty innych producentów. 

Parownica do ubrań - czy warto?Parownica do ubrań - czy warto? kolaż redakcja, materiały partnerów

Kiedy wybrać żelazko tradycyjne? 

Kiedy mamy większe ilości prasowania i robimy to regularnie, to tradycyjne żelazko będzie o wiele lepszym rozwiązaniem na co dzień, zaś parownicę możemy wykorzystać do odświeżania delikatnych ubrań oraz zabierać ją ze sobą w podróż. Dobre żelazko jest poręczne i dotrze nawet w wąskie zakamarki odzieży, dzięki czemu perfekcyjnie usunie zagniecenia. Warto dobrze zapoznać się z oznaczeniami na żelazku oraz na ubraniach, ponieważ przy niewłaściwym użyciu, żelazko może spowodować nieodwracalne uszkodzenia na ubraniach. 

Kiedy i jakie żelazko wybrać?Kiedy i jakie żelazko wybrać? kolaż redakcja, materiały partnerów

Generator pary czy żelazko parowe?

Żelazko parowe to najpopularniejszy typ tego rodzaju urządzeń - wyposażone jest w zbiornik wody, który generuje parę po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Osobom, które dużo i często prasują polecamy generatory pary (stacje parowe). W osobnym zbiorniku na wodę umieszczony jest bojler, który podgrzewa ją i zamienia w parę, która następnie wtłaczana jest do żelazka. Dzięki temu może ono ją wypuszczać nieprzerwanym strumieniem pod większym ciśnieniem. Kupując generator pary, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak ciśnienie, moc, pojemność zbiornika na wodę oraz na budowę stopki żelazka. Na rynku dostępne są również żelazka z generatorem pary - przypominają tradycyjne modele, lecz wytwarzają mocniejszy strumień pary. 

Generator pary czy żelazko parowe?Generator pary czy żelazko parowe? kolaż redakcja, materiały partnerów

Żelazka turystyczne

W okresie wakacyjnym przydatne są żelazka turystyczne. Są to niewielkie urządzenia, bardzo poręczne i na pewno nie zajmą w bagażu dużo miejsca. Przede wszystkim, kupując tego typu urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego wagę i rozmiar oraz sprawdzić, czy wyposażone jest w przełącznik napięcia (zwłaszcza, jeśli jeździmy za granicę). Wśród przydatnych cech urządzenia można wymienić możliwość prasowania w pionie, czy składaną rączkę, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Wiele żelazek turystycznych sprzedawanych jest też w komplecie ze specjalnym etui. 

Żelazka turystyczneŻelazka turystyczne kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o: