Tych aplikacji lepiej nie instalować. Wydają się niegroźne, ale mogą wyczyścić konto z pieniędzy

Kolejne 15 złośliwych aplikacji odnaleziono w Google Play. Pozornie działały one poprawnie, ale "przy okazji" czyściły konto z pieniędzy.

Dużą popularnością wśród przestępców cieszą się ostatnio różnego rodzaju fałszywe e-maile czy konkursy, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych lub pieniędzy. Oszuści nie zapominają jednak o specjalnie spreparowanych aplikacjach mobilnych, które - pod płaszczykiem pożytecznych funkcji - okradają ofiarę.

Specjaliści z zespołu McAfee Mobile Research odkryli właśnie w Google Play kolejną porcję złośliwych aplikacji. Programy zapewniały obiecywane przez twórców funkcje, "przy okazji" czyszcząc ukradkiem konto z pieniędzy.

Łącznie odnaleziono w sklepie Google 15 złośliwych aplikacji, za które odpowiedzialna jest grupa AsiaHitGroup Gang, która działa co najmniej od 2016 roku i niejednokrotnie oszukała internautów.

15 fałszywych aplikacji w Google Play15 fałszywych aplikacji w Google Play fot. McAfee Mobile Research

Przestępcy projektowali aplikacje tak, aby mogła pobrać je jak największa liczba osób. Tym razem były to m.in. programy: "Wifi-Hostpot", "Qrcode Scanner", "Cut Ringtones 2018" oraz "Despacito Ringtone".

Zazwyczaj oszuści nie przykładają się do stworzenia pełnowartościowego narzędzia i liczą na to, że użytkownik po prostu zapomni o bezużytecznym programie. Tym razem było inaczej, bo każda z aplikacji faktycznie spełniała swoje zadanie.

Nie potrzebowała też zbyt wielu uprawnień, na co zawsze należy zwracać szczególną uwagę, instalując cokolwiek na telefonie. Jedynym wzbudzającym wątpliwość wymogiem było przydzielenie dostępu do wiadomości SMS.

Właśnie z tej "furtki" skorzystali przestępcy, bo aplikacje, poza obiecanymi funkcjami,  kradły pieniądze. McAfee Mobile Research podaje, że "po cichu" korzystały z powiadomień push, zapisując ofiary do różnych usług premium.

15 szkodliwych aplikacji w Google Play15 szkodliwych aplikacji w Google Play fot. McAfee Mobile Research

Co ciekawe, przestępcy dostosowali programy do każdego kraju, w który celowali, przez co działania złośliwego kodu były nieco inne. Wygląda też na to, że przestępcom udało się oszukać sporą grupę osób. Dwie najpopularniejsze aplikacje ściągnęło nawet  50 tys. osób.

Warto więc uważać na podobne aplikacje i dokładnie sprawdzać uprawnienia, które im przydzielamy. Najlepiej też ściągać wyłącznie programy od sprawdzonych, zaufanych deweloperów, bo opinie użytkowników nie zawsze wskażą złośliwy program.

Poniżej pełna lista złośliwych aplikacji odkrytych przez McAfee Mobile Research:

.. źródło: McAfee

---

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (15)
Tych aplikacji lepiej nie instalować. Działa poprawnie, ale jednocześnie czyści ci konto
Zaloguj się
 • artur74

  Oceniono 20 razy 14

  Zainstalowałem aplikację mojego banku. Teraz po każdej transakcji giną mi pieniądze na koncie!
  Jak żyć?

 • dublet

  Oceniono 16 razy 12

  Apki nie ukradną żadnych pieniędzy, jeśli nie mamy dostępu do konta przez telefon i wyłączymy usługi Premium. Wiem, że konto w telefonie jest wygodne ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym musiał nagle zrobić przelew będąc poza domem. Płacę kartą kredytową, która jest ubezpieczona a przelewy robię z lapka, który ma komercyjny program antywirusowy.

 • bartek8987

  Oceniono 1 raz 1

  a tymczasem banki zmuszają do przejścia na aplikacje mobilne - np. ING ostatnio usunął możliwość otrzymywania powiadomień o transakcjach SMS-em, teraz jedyna droga to powiadomienia z aplikacji mobilnej

 • ekiwok

  Oceniono 5 razy 1

  A w Apple telefony ciągle droższe i aplikacje nie mają dostępu do smsów :(

 • Oceniono 1 raz -1

  ...#Ⅎ ...

  ... admin :)

  .
  .
  .

  ... Ty się nie bój i nie usuwaj moich postów, bo to przecież nic złego być BOGIEM ;)

  .
  .
  .

  ... 30 lat napie...nia w klawisze a Ty mi usuwasz takie malutkie TRYWIALNE info :)

  .
  .
  .

  ... eeeeeee :) nio zły jestem ;)

  .
  .
  .

  ... a co ma być i TAK CZY SIAK BĘDZIE, bo "tylko siła jest sexyyyy" a maskirowka rządzi ;)

  .

  ...over...

  #RÆ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX