Opłaca się być programistą w Polsce? Najlepsi mogą liczyć na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie

Z raportu przygotowanego przez serwis No Fluff Jobs wynika, że średnie wynagrodzenie programistów w Polsce oscyluje w okolicach 11 tys. złotych brutto. Na najwięcej mogą liczyć doświadczeni specjaliści zatrudnieni w Trójmieście.

W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę programiści JavaScript posługujący się platformą Angular mogą liczyć na średnie zarobki w wysokości 12 tys. złotych brutto miesięcznie. Sprawa ma się nieco inaczej w sytuacji rozliczeń typu B2B, czyli kiedy programista prowadzi własną działalność gospodarczą. Tutaj najwięcej (średnio 15 tys. zł netto miesięczne) mogą zarobić specjaliści tworzący aplikacje w języku Java przy pomocy platformy Spring.

Zdaniem No Fluff Jobs, Java trzyma się dość mocno w rankingu języków programowania, na których można nieźle zarobić. W ramach umowy o pracę programiści Java mogą liczyć na średnio 11,5 tys. zł brutto miesięcznie, a w przypadku umowy B2B na 14,2 tys. zł netto miesięcznie. Znaczenie ma również fakt wykonywania pracy poza biurem. Okazuje się, że programiści pracujący zdalnie mogą liczyć na wynagrodzenie od 11,5 do 16 tys. zł brutto na umowie o pracę i 8,3 do 14 tys. zł netto przy umowie B2B.

Średnie zarobki programistów w Polsce (I kwartał 2018)Średnie zarobki programistów w Polsce (I kwartał 2018) fot. No Fluff Jobs

Programowanie jest trudne? Oni pomagają

Nauka języka programowania takiego jak Java w powszechnej świadomości nie należy do najprostszych zadań, ale na rynku nie brakuje kilkutygodniowych szkoleń, które przygotowują grunt pod dalszą naukę i zdobywanie doświadczenia. Jak tłumaczy Radosław Szmit, opiekun bootcampów Java i Fullstack w Kodołamacz.pl:

W trakcie bootcampów przygotowujemy uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniorskim. Program bootcampów, dobór technologii oraz narzędzi, a także warsztatowy charakter zajęć zostały sprofilowane pod kątem potrzeb rynku i kompetencji, które są obecnie najbardziej poszukiwane przezpracodawców

Etat? Najlepiej Trójmiasto. B2B? Najlepiej Warszawa

Okazuje się, że na najwyższe zarobki na stanowiskach przeznaczonych dla doświadczonych programistów mogą liczyć osoby, które wybiorą posady w Trójmieście. Na stanowiskach seniorskich otrzymają tam średnio 15 tys. zł brutto miesięcznie. Stolica spadła w tym względzie na drugie miejsce ze średnią na poziomie 14 tys. zł brutto miesięcznie. Kolejne pozycje zajmują Kraków i Wrocław. Tam możemy liczyć na średnie wynagrodzenie o tysiąc złotych mniejsze.

Czytaj też: Panika w branży? Programiści uciekają z GitHub po decyzji o przejęciu przez Microsoft

Kontrakty B2B dla stanowisk starszych programistów są najwyższe w Warszawie - średnio 14 tys. zł netto miesięcznie. W tej kategorii tuż za stolicą znalazły się Kraków i Wrocław, gdzie średnia jest zaledwie o 500 zł niższa. Dane do raportu zostały pozyskane na podstawie ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie No Fluff Jobs na przestrzeni pierwszego kwartału 2018 roku.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: