Soundbar - jaki wybrać? Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę

Soundbar to ciekawa alternatywa dla kina domowego, zwłaszcza jeśli budżet nie pozwala nam na zakup całego zestawu głośników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i dlaczego w ogóle warto kupić soundbar.

Co to jest soundbar?

Soundbar to zintegrowany system głośników w formie przystawki, którą stawiamy najczęściej pod telewizorem. Montaż urządzenia nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, ponieważ bardzo łatwo podpiąć je do telewizora za pomocą kabla HDMI, USB czy wyjść optycznych. Najczęściej wykorzystuje system 2.1, ale zdarzają się modele, które współpracują również z systemem 7.1, dzięki czemu potrafią imitować dźwięk przestrzenny. Do największych zalet soundbarów należą ich niewielkie rozmiary i stosunkowo niska cena w porównaniu z zestawami kina domowego. Niektóre modele można za pomocą BLuetooth podpiąć również do komputera czy urządzeń mobilnych.

SoundbarSoundbar Fot. shutterstock

Soundbar - najważniejsze parametry techniczne

Zanim zdecydujemy się kupić soundbar, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami technicznymi sprzętu:

  • moc - nim wyższa, tym lepsza jakość głośników;
  • technologia dźwięku - w zależności od modelu możemy spotkać się np. z technologią Virtual Surround Sound, która imituje dźwięk przestrzenny; warto by soundbar pozwalał na regulację tonów;
  • niektóre modele wyposażone są w zewnętrzny subwoofer generujący basy.

Przez zakupem należy również upewnić się, czy sprzęt jest kompatybilny z dekoderami dźwięku w telewizorze oraz czy odbiornik wyposażony jest w odpowiednie gniazdka do podłączenia przystawki. Niektóre modele wyposażone są także w dodatkowe opcje, np. możliwość bezprzewodowego połączenia ze smartfonem lub możliwość odtwarzania płyt DVD czy CD. 

SoundbarSoundbar Fot. shutterstock

Jaki soundbar wybrać?

Wymieniliśmy już podstawowe parametry techniczne, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem. Nie bez znaczenia dla wielu osób może być także design urządzenia. Poniżej przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych modeli w rozsądnych cenach, które udało nam się znaleźć w sklepach internetowych. 

Więcej o: